Wszystkich, dla których temat uchodźców jest bliski, ważny, może też niepokojący, zapraszamy na dwa wydarzenia: konferencję „Uchodźcy – pytanie o fundamenty Europy”, która 8 czerwca odbędzie się w Warszawie, oraz debatę „Ziemia komu obiecana?”, zaplanowaną na 18 czerwca w Łodzi.

Organizatorami warszawskiej konferencji są Fundacja Służby Rzeczypospolitej i Uniwersytet Warszawski. Jako prelegenci wezmą w niej udział m.in. Adam Daniel Rotfeld, bp Krzysztof Zadarko, Massimiliano Signifredi (Wspólnota Sant’Egidio), Marta Titaniec (Caritas Polska), ks. Mieczysław Puzewicz (Centrum Wolontariatu w Lublinie), Agnieszka Kosowicz (Polskie Forum Migracyjne) oraz Jakub Wygnański (Fundacja Służby Rzeczypospolitej). Jak piszą organizatorzy, celem konferencji jest m.in. pokazanie problemu uchodźców jako nieuchronnego zadania, którego Polska nie może uniknąć; polskiej racji stanu stojącej w sprzeczności z polityką izolacji; Polski jako kraju otwartego, przyjaznego, nie zdominowanego przez nacjonalizm i ksenofobię, solidarnego partnera europejskiego; konkretnych rozwiązań dla różnych jednostek organizacyjnych w zakresie przyjmowania, opieki i integracji uchodźców (NGO, samorządy, organizacje kościelne, ludzie dobrej woli i inne).

Konferencja odbędzie się w czwartek 8 czerwca w Collegium Minus Uniwersytetu Warszawskiego (stary BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28). Początek o godz. 15. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Bp Krzysztof Zadarko i Maria Titaniec będą też gośćmi debaty „Ziemia komu obiecana?” organizowanej w niedzielę 18 czerwca w Łodzi w ramach cyklu debat mających uświetnić dziesięciolecie powstania Klubów „Tygodnika Powszechnego”. Obok wspomnianych gości w debacie weźmie też udział Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, laureatka m.in. Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 w Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych (ul. Skłodowskiej Curie 22). Więcej informacji o działalności Klubów „Tygodnika Powszechnego” i planowanych debatach można znaleźć tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.