„Wolność u Tischnera jest przede wszystkim wolnością myślenia, dzięki któremu człowiek »oswaja« świat, zaczyna w tym świecie czuć się »u siebie«”, mówi Wojciech Bonowicz. We wtorek 21 grudnia autor tych słów spotka się z trójmiejskim Klubem „Tygodnika Powszechnego”.

 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.30 w budynku Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego w Gdańsku przy ul. Jacka Malczewskiego 133 (boczne wejście od strony parkingu). Ze względu na obostrzenia covidowe organizatorzy proszą, żeby na spotkanie przyszły wyłącznie osoby zaszczepione. Ponieważ obowiązuje limit miejsc, chętni powinni przysłać zgłoszenie na adres: [email protected].

Wojciech Bonowicz od przeszło dwudziestu lat zajmuje się spuścizną ks. Józefa Tischnera. Jest autorem jego biografii – jej znacznie poszerzone i zmienione wydanie ukazało się w ubiegłym roku („Tischner. Biografia”, 2020)  – a także redaktorem zbiorów jego pism. W ostatnim czasie przygotował tomy: „Nadzieja mimo wszystko” (2020), „To, co najważniejsze” (2021), a najnowszy zbiór nosi tytuł „Wolność człowieka gór” (2021).  Właśnie wokół tej ostatniej książki toczyć się będzie rozmowa z trójmiejskimi klubowiczkami i klubowiczami.

„Co góry mogą dać człowiekowi? Myślę, że przede wszystkim mogą ofiarować mu wolność. Co człowiek może dać górom? Może je obdarzyć sztuką. Wynika z tego, że zawsze patrząc na góry, widzimy je poprzez ludzi gór, a patrząc na ludzi gór, widzimy ich poprzez góry. Trudno powiedzieć, gdzie przebiega granica”, pisał Tischner. Zapraszamy do rozmowy o górach – nad morzem!

 

Książkę „Wolność człowieka gór” można zamówić tutaj. A książkę Wojciecha Bonowicza „Tischner. Biografia” – tutaj.

 

Polecamy też stronę Klubów „Tygodnika Powszechnego, gdzie można znaleźć informacje o innych spotkaniach organizowanych na żywo i on-line.