Co dalej z Europą? Czy solidarność może jeszcze oznaczać realną pomoc słabszym, czy to już tylko puste slogany? Jak będzie wyglądać europejska solidarność po Brexicie? M.in. tym kwestiom poświęcona będzie konferencja „Mobilizing for the Commons” organizowana w dn. 4-6 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

„Europa przeżywa obecnie największy kryzys tożsamościowy w swojej historii”, piszą organizatorzy. „Sytuacja ekonomiczna, konflikty zbrojne, nowe ruchy masowe, zmiany na rynku pracy, napięcia związane z migracjami i zmianami klimatu mają wspólne podłoże: kryzys solidarności. Wśród Europejczyków nie ma zgody co do tego, jak solidarnie dzielić się wspólnymi zasobami. Właśnie nad tym problem debatować będzie ponad stu intelektualistów i redaktorów z całej Europy podczas spotkania w Gdańsku, kolebce Solidarności. Będą starali się odpowiedzieć na pytanie o nową kulturę solidarności.

Podczas trzydniowej konferencji pt. >>Mobilizing for the Commons<< organizatorzy stworzą przestrzeń do rozmowy z redaktorami czasopism idei z niemal wszystkich krajów Europy, intelektualistami z Ameryki i zainteresowaną publicznością. Celem spotkania będzie skierowanie europejskiej opinii publicznej na myślenie o wspólnym działaniu na rzecz europejskiej solidarności”.
Wśród gości znaleźli się m.in. Ulrike Guérot, politolog, dyrektorka think-tanku European Democracy Lab; Shalini Randeria, rektor Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu; Ivan Krastev, bułgarski politolog i analityk; Claus Offe, niemiecki socjolog polityki; David Ost, amerykański politolog zajmujący się polską transformacją i ruchem „Solidarności”; a także Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego i laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.

Wydarzenie organizowane jest przez Eurozine – sieć najważniejszych europejskich czasopism idei, fundację Res Publica, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Europejskie Centrum Solidarności. Partnerami konferencji są Fundacja ERSTE oraz Prezydent Miasta Gdańsk. Projekt współfinansują Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Connected Action for the Commons.

Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny. Wydarzenie będzie relacjonowane na żywo poprzez media społecznościowe organizatorów. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.