„Bo byłem przybyszem…” – taki tytuł nosi spotkanie online organizowane we wtorek 30 maja przez Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bydgoszczy, w którym udział weźmie m.in. Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Cztery dni później, w sobotę 3 czerwca, o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej dyskutować będą goście Klubu „TP” w Warszawie.

 

Spotkanie organizowane przez Klub „Tygodnika Powszechnego” w Bydgoszczy rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Oprócz Janiny Ochojskiej udział w rozmowie wezmą Agata Kuśpit, wolontariuszka działająca w lasach przygranicznych, oraz Alicja Matwiejczuk, wolontariuszka z obozów detencyjnych. Uczestniczki spotkania podpowiedzą m.in., jak każdy z nas może pomóc tym, który w tej chwili pomóc jest najtrudniej. Żeby wziąć udział w spotkaniu, wystarczy kliknąć na link odsyłający na platformę Teams. Organizatorzy proszą, aby logując się, podawać swoje imię i nazwisko.

Podobny temat podejmą goście Kawiarenki organizowanej w sobotę 3 czerwca przez Klub „Tygodnika Powszechnego” w Warszawie. Spotkanie zatytułowane „Pomaganie jest legalne” zorganizowane zostało wokół wystawy informującej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. W rozmowie udział wezmą Mateusz Luft, jeden z organizatorów wystawy, i Antoni Wołowski, wolontariusz z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którzy opowiedzą o tragedii ofiar, bezsilności pomagających, ale też wciąż istniejących możliwościach pomocy. Początek spotkania, które ma charakter stacjonarny i nie będzie transmitowane w sieci, zaplanowano na godz. 16 (ul. Jazdów 3/12).

Na zdjęciu: Przedstawicielki i przedstawiciele Grupy „Granica” oraz warszawskiego KIK-u odbierają Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera za pomoc uchodźczyniom i uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej – Kraków, Nowohuckie Centrum Kultury, 24 listopada 2022 r. Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.