To nie żart: w czwartek 21 lipca Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. To pierwsza tak obszerna (blisko 900 stron!) monografia polskiego narciarstwa.

Spotkanie przedpremierowe odbyło się pod koniec czerwca. Teraz wydawcy zapraszają na oficjalną premierę, po której zakopiańskie wydawnictwo trafi do księgarń i salonów w całej Polsce. Premiera odbędzie się w Cafe Roma (ul. Strążyska 39) – początek o godz. 19.

Autorzy dwutomowej publikacji opisali w niej sylwetki pionierów narciarstwa (tom pierwszy) oraz najwybitniejszych polskich narciarzy (tom drugi), historię tego sportu przedstawiając na tle dziejów całego regionu. To „subiektywna historia narciarstwa, głównie tatrzańskiego”, piszą. „Zapraszamy na wycieczkę, a właściwie na wyrypę przez lata i góry: będziemy towarzyszyli Stanisławowi Barabaszowi w jego pierwszych próbach jazdy na dwóch deskach, wraz z narciarzami lwowskimi przemierzymy bezdroża Czarnohory. Dowiemy się, jakiego sprzętu w czasach początków używano, jak się ubierano, czym narty smarowano, aż wreszcie, jak sobie z narciarskiego rzemiosła i żywota żartowano i jak o nim pisano. Będziemy kibicowali Mariuszowi Zaruskiemu podczas jego legendarnego zjazdu z Kościelca oraz polskim zawodnikom, gdy rywalizowali na Wielkiej Krokwi, Kasprowym i na skoczniach i trasach za granicą. Wreszcie poznamy narciarskich mistrzów – tych pierwszych, przemierzających na nartach tatrzańskie bezdroża i wytrwale doskonalących swoją technikę, tych startujących głównie w zawodach krajowych, i tych, którzy rozsławili Polskę na świecie”.

Beata Słama jest dziennikarką współpracującą z kwartalnikiem „Tatry”. Prowadzi też na Facebooku stronę Górski Dom Kultury poświęconą literaturze i sztuce związanej z górami. Wojciech Szatkowski to historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, autor m.in. monografii „Goralenvolk”. Autorzy doprowadzili swoją opowieść do końca XX wieku. W „Magii nart” znalazło się szereg anegdot i archiwalnych fotografii.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Książkę można zamówić tutaj.