W dniach 23–27 września 2020 w Gorlicach odbędzie się 6. Festiwal im. Zygmunta Haupta. W spotkaniach na żywo udział wezmą m.in. Wojciech Bonowicz, Ryszard Koziołek, Wojciech Nowicki, Agnieszka Pajączkowska, Mariusz Szczygieł i Urszula Zajączkowska.

 

Impreza, której głównym celem jest promocja twórczości Zygmunta Haupta, największego – jak piszą organizatorzy – „z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy”, od lat gromadzi znakomite autorki i autorów, a także publiczność, która przyjeżdża specjalnie na to wydarzenie. W tym roku, z powodu pandemii, imprezy zostały przeniesione do Gorlickiego Centrum Kultury, które dysponuje dużą salą teatralną. W każdym spotkaniu jednorazowo będzie mogło uczestniczyć 150 osób.

W tym roku na liście zaproszonych znaleźli się m.in. Kalina Błażejowska, autorka biografii Haliny Poświatowskiej, krytyk i historyk literatury Ryszard Koziołek, eseista Wojciech Nowicki, reportażyści Agnieszka Pajączkowska i Mariusz Szczygieł oraz poetka i autorka tomu szkiców o życiu roślin Urszula Zajączkowska. Jak co roku, jedno spotkanie poświęcone będzie postaci Zygmunta Haupta; tym razem o jego związkach z Lwowem rozmawiać będą Andrzej Niewiadomski i Paweł Panas. Zaplanowano też rozmowę o twórczości Kornela Filipowicza, w którym udział wezmą autorzy wyborów jego opowiadań – Justyna Sobolewska i Wojciech Bonowicz.

Spotkania podczas festiwalu nie są niebiletowane. Organizatorzy nie prowadzą też rezerwacji miejsc. Szczegółowy program oraz informacje o zasadach uczestnictwa można znaleźć tutaj.