To była wspaniała rozmowa! W Radiu Kraków spotkali się nominowani do Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii społecznej: przedstawiciele parafii Łacina z Poznania, reprezentujący Tośkę Szewczyk ks. Piotr Studnicki oraz Robert Drogoś – prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa” z Wrocławia. Zapisu spotkania prowadzonego przez Jolantę Drużyńską można posłuchać na stronie internetowej Radia Kraków.
Rozmowę zarejestrowano w poniedziałek 27 października w Studiu im. Romany Bobrowskiej. W studiu zjawili się: Robert Drogoś, który przyjechał prosto ze Stronia Śląskiego, gdzie „Tratwa” prowadzi aktualnie akcję pomocową wśród poszkodowanych przez powódź; ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, który reprezentował nominowaną Tośkę Szewczyk, publicystkę i działaczkę na rzecz na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele; oraz trzej przedstawiciele parafii Łacina z Poznania – ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii, Wawrzyniec Mąkinia, działacz humanitarny, organizator akcji charytatywnych, oraz Kuba Krause, prowadzący w parafii zespół muzyczny oraz ewangelizacyjne Kursy Alpha.
W pasjonującej rozmowie poruszono szereg tematów – od tego, jak powinna działać współczesna parafia w wielkim mieście, przez problem traktowania osób wykorzystanych seksualnie w Kościele, aż po kwestię skutecznej pomocy w sytuacjach klęski żywiołowej. Tegoroczni nominowani reprezentują bowiem bardzo różne aktywności. Publicystka ukrywająca swoją tożsamość pod pseudonimem Tośka Szewczyk, jako osoba, która sama doświadczyła przemocy seksualnej ze strony duchownego, stara się dziś – jak sama mówi – budować mosty między ofiarami a tymi, którzy w szczególny sposób odpowiadają za stan Kościoła. Parafia Łacina (to nazwa nieformalna, wskazująca miejsce, w którym działa ta struktura) opiera się w całości na dobrej woli ludzi, którzy ją tworzą, świeccy są w niej partnerami księdza, a nie petentami, a cała działalność duszpasterska prowadzona jest w wynajętych pomieszczeniach na parterze jednego z bloków. Robert Drogoś ma za sobą długą i ciekawą drogę w tzw. trzecim sektorze, nazywanym też sektorem pomocowym: od pomocy osobom w kryzysie bezdomności, przez „Tratwę”, która wykazała się skutecznością w przeszłości i świadczy wieloraką pomoc obecnie, aż po utworzone w ramach „Tratwy” na terenie dawnej wrocławskiej zajezdni Dąbie Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych.
Rozmowy można posłuchać tutaj.
W czwartek 7 listopada o godz. 18 w Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie zaplanowane jest kolejne spotkanie z nominowanymi – tym razem w kategorii książkowej. A 21 listopada o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera, którą uświetni nie tylko obecność wszystkich nominowanych, ale też wykład Natalii de Barbaro. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie są do odbioru od 4 listopada w kasach NCK, recepcji Radia Kraków lub do pobrania na stronie Krakowskiego Biura Festiwalowego: kbfbilety.krakow.pl. Zapraszamy i zachęcamy do udziału w obu wydarzeniach!