Jak już informowaliśmy, Stowarzyszenie Drogami Tischnera znalazło się wśród tegorocznych laureatów Europejskiej Nagrody Obywatelskiej, przyznawanej przez Parlament Europejski. Pamiątkowe dyplomy wręczono 11 października w Brukseli. Polska uroczystość – w trakcie której organizacja-laureat otrzyma specjalny medal – odbędzie się 2 grudnia w Krakowie.

Nagroda przyznawana jest od 2008 r. przez Parlament Europejski. Jest to wyraz uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. W tym roku w gronie laureatów znalazło się Stowarzyszenie Drogami Tischnera skupiające szkoły noszące imię ks. Józefa Tischnera oraz osoby zainteresowane jego osobą i dziełem. Prezesem stowarzyszenia jest Kazimierz Tischner.

Nagroda ma charakter honorowy. Laureatami Europejskiej Nagrody Obywatelskiej mogą zostać obywatele, grupy oraz stowarzyszenia nominowane uprzednio przez posłów do Parlamentu Europejskiego. Stowarzyszenie Drogami Tischnera zostało nominowane przez posłankę Różę Thun. „Konferencje dla nauczycieli, spotkania wolontariuszy, rodzin i dzieci z krakowskiego Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera, rajdy młodzieży i mnóstwo innych aktywności, przynoszą dumę Małopolsce i Polsce”, napisała Róża Thun na swojej stronie internetowej.

Wśród 50 tegorocznych nagrodzonych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej znalazło się troje laureatów z Polski. Oprócz Stowarzyszenia Drogami Tischnera wyróżniono także dziennikarkę radiową z Lublina Ewę Dados, inicjatorkę ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych Stowarzyszenie „De Facto”.

W sobotę 2 grudnia w godzinach przedpołudniowych w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (ul. Straszewskiego 22) odbędzie się uroczysta gala związana z przyznaniem Stowarzyszeniu Drogami Tischnera Europejskiej Nagrody Obywatelskiej. Impreza ma charakter zamknięty. W programie – oprócz samego wręczenia medalu, poprzedzonego laudacją Róży Thun – przewidziano m.in. debatę „Czym się w życiu kierować” (inspirowaną książką ks. Józefa Tischnera „Krótki przewodnik po życiu”), a także występy artystyczne,  w tym m.in. spektakl „Odmiyniona baba” w wykonaniu zespołu teatralnego „Zawodowcy z Bachledówki” ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy SPSK z Czerwiennego.

Na zdjęciu: uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Obywatelskiej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli; autor: Piotr Fajfer.