Tego lata proponujemy spotkania z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Dziś – wywiad z Wojciechem Jagielskim, który został wyróżniony w 2003 roku w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Wyróżniono go za zbiór reportaży o Afganistanie „Modlitwa o deszcz”.
Dziś Wojciech Jagielski to jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy i reporterów, którego książki – m.in. „Wieże z kamienia” i „Nocni wędrowcy” – są tłumaczone na obce języki. Ostatnia, „Wszystkie wojny Lary” – przejmująca opowieść o konfliktach rozpalających Bliski Wschód i o tym, jak rodzą się ekstremizmy – została opublikowana w ubiegłym roku.
Obszerny wywiad z Wojciechem Jagielskim ukazał się w 2013 roku na portalu Xiegarnia.pl. „Nie myślałem, żeby zostać reportażystą. Bycie reportażystą to raczej kwestia osobowości, wrażliwości, ekspresji niż jakiegoś warsztatu”, mówi pisarz. Autor „Wszystkich wojen Lary” opowiada między innymi o tym, dlaczego warto uprawiać zawód reportera, o sytuacji w Republice Południowej Afryki i rasizmie jako dziedzictwie europejskim, o piłce nożnej, a także o tym, dlaczego nie napisze nigdy książki o Polsce.
Drugą część wywiadu można znaleźć tutaj.