Tym razem honorowy doktorat przyznała wybitnemu kosmologowi i filozofowi Politechnika Rzeszowska. Uroczystość odbyła się w czwartek 30 maja.

„Jest autorem setek publikacji naukowych, uznanym popularyzatorem nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii”, czytamy w uzasadnieniu. „Stworzył model kosmologiczny wykorzystujący geometrię naprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej”.

Za swoją działalność ks. prof. Michał Heller był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, otrzymał m.in. Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, a w 2008 r. – jako jedyny Polak – Nagrodę Templetona, przyznawaną za przerzucanie mostów między religią a nauką. Całą nagrodę przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, które kontynuuje i rozwija jego zasadniczą ideę łączenia nauk ścisłych, filozofii, religii i sztuki oraz popularyzowania osiągnięć naukowych.

Podczas uroczystości, która odbyła się 30 maja w Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, laudację wygłosił rektor uczelni, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski.

 

Więcej informacji o uroczystości oraz przygotowany z jej okazji życiorys ks. prof. Hellera można znaleźć tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.