„Twierdzę, że żaden film, żadna telewizja książki nie zastąpi. To jest świat wyobraźni, który jest wielowymiarowy, tam się dzieje więcej niż na nie wiem jak panoramicznych ekranach”, mówi ks. Michał Heller w rozmowie z Wojciechem Bonowiczem.

 

Rozmowa została nagrana specjalnie na potrzeby Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie i wyemitowana w piątek 6 sierpnia w trakcie trwania imprezy. Dzień później ks. Michałowi Hellerowi wręczono Nagrodę Człowiek Słowa, a on sam pojawił się na scenie.

Rozmowa prowadzona przez Wojciecha Bonowicza poświęcona jest literaturze i językowi. Wybitny filozof i kosmolog wspomina domowe zabawy literackie, ważne dla siebie lektury (z polskich pisarzy wymienia – jako ulubionych – Brunona Schulza i Andrzeja Stasiuka), odpowiada na pytania dotyczące relacji między językiem a światem, a także snuje refleksje na temat głupoty. „Człowiek na pytanie, ile jest dwa razy dwa, może odpowiedzieć: lampa – i nic się nie dzieje, świat się nie wywraca do góry nogami. Dlaczego? Bo człowiek potrafi wznieść się ponad materię, która jest ograniczona prawami logiki, a człowiek ma ducha, który nie jest ograniczony tymi prawami. Więc głupota to dowód na duchową naturę człowieka”, mówi m.in. ks. Heller. „Ale to taki, powiedziałbym, dość kłopotliwy dowód”, ripostuje Wojciech Bonowicz. „Moim zdaniem, niezbity”, odpowiada ze śmiechem filozof.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, którą można znaleźć na facebookowym profilu festiwalu.