„Bardzo dziękuję, że o mnie nie zapomnieliście”, powiedział ks. Adam Boniecki w rozmowie przeprowadzonej przez Brygidę Grysiak, która została wyemitowana przez TVN w programie „Czarno na białym”.

Rozmowa jest częścią telewizyjnego mini-reportażu. Widzimy ks. Bonieckiego w różnych sytuacjach: podczas odprawiania Mszy, podczas posiłku, na krakowskim Kleparzu w drodze na dworzec. Ksiądz redaktor opowiada m.in. o swojej sytuacji w zakonie, o związkach Kościoła z polityką, o tym, w jakich momentach powinien zabierać głos Episkopat. Podkreśla, że rolą Kościoła jest jednoczenie ludzi o rożnych poglądach. „W Ewangelii nie jest napisane, że Chrystus jest znakiem sprzeciwu, tylko jest znakiem, któremu sprzeciwiać się będą. To jest różnica”.

Rozmowa jest pierwszym telewizyjnym wywiadem udzielonym przez ks. Bonieckiego po zdjęciu zakazu wypowiadania się dla mediów przez władze zakonne. Zakaz został nań nałożony m.in. po wypowiedzi dotyczącej obecności krzyża w Sejmie. „Myśl przewodnia była taka: przestańmy sobie skakać do oczu o to; jeśli komuś przeszkadza, to zdejmijmy krzyż. Nie na tym polega katolicyzm narodu czy jego chrześcijaństwo, że w Sejmie krzyż wisi czy też nie wisi. Taka mniej więcej była myśl, może nie dość precyzyjnie się wyraziłem. Nie wiem. Dalej tak myślę, nie ma rady”, mówi dziś ks. Boniecki.

I dodaje: „Absolutnie nie wierzę, że to obwieszenie kraju krzyżami powstrzyma w kraju laicyzację. Takie patrzenie jest strasznie powierzchowne i wydaje mi się bardzo nieaktualne. Jak postawimy wszędzie krzyże, masy kościołów, wszystkie instytucje będą mieć swoich kapelanów opłacanych, to będziemy katolickim krajem. Nie będziemy przez to katolickim krajem”.

Jednocześnie mówi o swoim nieustannym zachwycie Kościołem: „Nie wiem, czy jakaś inna instytucja prowadzi tyle świetnie zorganizowanych różnych form pomocy bezdomnym ludziom. To są rzeczy zachwycające. Tego żadna państwowa instytucja, z urzędnikami, nie poprowadzi, bo kierują tym ludzie, kierowani miłością bliźniego w imię Chrystusa. Znam ich, odwiedzam. To wcale nie jest zmierzch chrześcijaństwa”.

Cały wywiad można obejrzeć tutaj.