„Józio wybrał teologię, a ja weterynarię”, wspomina Marian Tischner, młodszy od swego brata o pięć lat. Na 25. rocznicę śmierci Józefa Tischnera przygotował coś w rodzaju krótkiego przewodnika po jego życiu i działalności – także z niedrukowanymi dotychczas materiałami.

 

„Józef Tischner dla tych, którzy go nie znali” – taki tytuł nosi ta licząca blisko 200 stron książka. Jest to antologia rozmaitych tekstów, prezentująca bardzo szeroko życie i sylwetkę jej bohatera. Zawiera nie tylko własne wspomnienia Mariana Tischnera, ale też m.in. zapis cyklu gawęd radiowych, w których Józef Tischner barwnie opowiadał o swoim dzieciństwie, młodości i studiach.

W książce znalazł się m.in. rozdział poświęcony austriackim kontaktom ks. Tischnera. To wciąż mało znany, a bardzo ważny wątek jego biografii. Marian Tischner przypomina postacie osób, które w latach 80. ubiegłego wieku niosły pomoc polskiej wsi i polskim rodzinom – m.in. małżeństwa Ilse i Hermanna Schallerów. Dzięki przyjaźni z Józefem Tischnerem ludzie ci mobilizowali opinię publiczną w Austrii, aby wspomagała Polskę cierpiącą wskutek wprowadzenia stanu wojennego i związanego z tym głębokiego kryzysu gospodarczego.

Ozdobą książki są też zdjęcia, w większości mało znane, pochodzące z rodzinnego archiwum.

„Filozofia ks. Tischnera skupiała się na takich wartościach, jak odpowiedzialność, wolność, godność i wspólnota”, pisze we wstępie Marian Tischner. „Był gorącym zwolennikiem dialogu międzykulturowego i międzyludzkiego (czyli dialogu między ludźmi o różnych przekonaniach światopoglądowych). Podkreślał w tych relacjach znaczenie autentyczności i uczciwości. Gdy się poznaje jego twórczość, można dojść do wniosku, że świat byłby lepszy, gdyby było w nim więcej Józefa Tischnera”.

 

Książkę opublikowało wydawnictwo edu-Libri. Na stronie wydawcy można pobrać fragment książki, a także znaleźć informację, gdzie można ją nabyć.