W czwartek 21 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się tegoroczna gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Poznamy nazwiska laureatów lub laureatek, wysłuchamy specjalnego wykładu Natalii de Barbaro, będzie też okazja, żeby posłuchać muzyki. Bezpłatne wejściówki są już do pobrania – zarówno w formie papierowej, jak elektronicznej.
Gale Nagrody Tischnera zawsze gromadzą kilkusetosobową publiczność. Sala Nowohuckiego Centrum Kultury jest pojemna, ale zachęcamy, żeby zawczasu zaopatrzyć się w bezpłatne wejściówki. Można je otrzymać w kasach NCK, w recepcji Radia Kraków albo pobrać na stronie Krakowskiego Biura Festiwalowego: kbfbilety.krakow.pl.
Kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera wybrała w tym roku następujących kandydatów. W kategorii pisarstwa, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego „myślenia według wartości”, nominowani zostali: Jarosław Hrycak za książkę „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” (w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej i Joanny Majewskiej-Grabowskiej, MCK), Wacław Radziwinowicz za książkę „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny” (Agora) oraz kard. Grzegorz Ryś za książkę „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji” (WAM).
Z kolei w kategorii „zaangażowanie społeczne” nominacje otrzymali: Robert Drogoś, prezes Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych „Tratwa”, od ponad 30 lat pomagający ludziom w sytuacjach kryzysowych; ks. Radek Rakowski i Parafia Łacina w Poznaniu – nowoczesna parafia, działająca bez własnej świątyni, w oparciu o entuzjazm i zaangażowanie wiernych; Tośka Szewczyk – osoba, która doświadczyła krzywdy seksualnej ze strony duchownego, autorka książki „Nie umarłam. Od krzywdy do wolności”, skutecznie i wytrwale działająca na rzecz upodmiotowienia osób skrzywdzonych w Kościele.
Kto ostatecznie otrzyma w tym roku Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera? Nazwiska laureatek lub laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która rozpocznie się w czwartek 21 listopada o godz. 18 w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie (al. Jana Pawła II 232). Galę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge dziennikarka Polskiego Radia, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Czwórki. Wykład Tischnerowski wygłosi Natalia de Barbaro, psycholożka i poetka, autorka m.in. bestsellerowych książek „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” oraz „Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”. Temat wykładu: „Dyktatura czy demokracja? Jak osobiste »ustroje wewnętrzne« kształtują naszą codzienność”.
Fundatorami Nagrody są ERGO Hestia oraz Fundacja Artystyczna Podróż Hestii, a organizatorami gali Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK i Nowohuckie Centrum Kultury.
Zdjęcie: Sobiesław Pawlikowski / Materiały promocyjne SIW Znak. Na zdjęciu ubiegłoroczni laureaci, Anna Dymna i Konstanty Gebert, podczas gali w NCK.