A właściwie minireportaż, przygotowany dla programu „Uwaga!” przez Monikę Góralewską. Reportaż został wyemitowany w marcu, na kolejne urodziny polskiej działaczki humanitarnej. Jest też dostępny w Internecie.

Janina Ochojska dzieciństwo spędziła w szpitalach i zakładach rehabilitacji. Przeszła dotychczas kilkadziesiąt operacji, całe życie porusza się o kulach. Mimo to stworzyła organizację, która jako jedyna w Polsce ma certyfikat ONZ, a w ciągu 25 lat działalności pomogła milionom ludzi na całym świecie. „Każdy z nas może robić coś sensownego”, podkreśla Janka. Polska Akcja Humanitarna wspiera zarówno ofiary wojen, jak i katastrof naturalnych. Obecnie pomaga m.in. uchodźcom wojennym w Syrii i Iraku, a także w Sudanie Południowym, Somalii i na Ukrainie.

W kilkunastominutowym reportażu można zobaczyć Jankę w codziennych oraz niecodziennych sytuacjach i posłuchać jej opowieści o własnym życiu. O Jance opowiadają też przyjaciele, m.in. Bogdana Pilichowska (podobnie jak Janka będąca laureatką Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera), Grzegorz Turnau czy Wojciech Bonowicz.

Film można obejrzeć tutaj.