„To wielkie szczęście, kiedy po naszych mistrzach i mistrzyniach zostają teksty. Dzięki nim spotkanie może trwać, nie jesteśmy zdani tylko na wspomnienia, mamy ich przed sobą – tu i teraz”, mówi Wojciech Bonowicz. W środę 24 marca o godz. 18 będzie można obejrzeć w sieci spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza”, którego bohaterem będzie ks. Józef Tischner.
Trzecia fala pandemii sprawiła, że spotkania z udziałem publiczności znów stały się niemożliwe. Niemniej nadal można organizować wydarzenia, które będą transmitowane w sieci. Takim wydarzeniem jest właśnie kolejne spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza” zatytułowane „Tischner. To, co najważniejsze”. Pretekstem do jego zorganizowania jest przypadająca w tym miesiącu 90. rocznica urodzin wybitnego filozofa i publicysty, a także publikacja książki, na którą składa się 21 jego artykułów wybranych przez Wojciecha Bonowicza. Od tytułu książki – „To co najważniejsze” – wzięło swój tytuł również samo spotkanie.
„Kim był Józef Tischner? Dla jednych księdzem, dla innych zaangażowanym publicystą, dla jeszcze innych filozofem, polemistą, który bywał ciętym polemistą, a jednocześnie poczuciem humoru potrafił zjednywać ludzi. Co ma nam do powiedzenia dzisiaj? Postanowiliśmy jeszcze raz zadać wielokrotnie stawiane przez niego pytania: o nieszczęsny dar wolności, kłamstwo polityczne, wiązanie nadziei i w końcu o to, co dla każdego z nas jest dzisiaj najważniejsze”, piszą organizatorzy.
W spotkaniu, które będzie transmitowane z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, udział wezmą: Jerzy Illg – redaktor naczelny Wydawnictwa Znak, Łukasz Tischner – literaturoznawca, bratanek księdza profesora, oraz Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta i biograf księdza Tischnera. Rozmowę, która rozpocznie się o godz. 18, poprowadzi Jolanta Kogut, koordynatorka Dni Tischnerowskich i Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka w składzie: Hanka Wójciak – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, Jacek Długosz – gitara i Dawid Czernik – skrzypce.
Transmisja dostępna będzie m.in. na facebookowym profilu Wydawnictwa Znak i na kanale YouTube Wydawnictwa Znak . Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wydarzeniu!