W Warszawie, Lublinie i Krakowie będzie okazja do spotkania z wybitnym amerykańskim filozofem, zajmującym się problematyką świadomości. Po polsku ukazuje się też jego kolejna książka – „Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów”.

Polskie tournée rozpocznie się od Warszawy. W czwartek 19 października o godz. 18 w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, II p., sala 268) Daniel C. Dennett wygłosi wykład zatytułowany „Memes as the Key to Human Intelligence” (Memy jako klucz do ludzkiej inteligencji). Wstęp na wykład jest wolny.

Dzień później – w piątek 20 października – pojawi się w Lublinie. Weźmie udział w międzynarodowej konferencji „Trends in Interdisciplinary Studies” oraz w projekcji filmu Karola Jałochowskiego „Daniel C. Dennett. Czy homary mają wolną wolę?” (z cyklu: „Pionierzy. Rozmowy o granicach wyobraźni”). Spotkanie filmowe rozpocznie się o godz. 19 w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1). Wstęp na nie jest wolny, ale obowiązują wejściówki (do odebrania w kasie biletowej CSK).

Bezpłatne wejściówki obowiązują też na spotkanie w Krakowie. W poniedziałek 23 października o godz. 19 amerykański filozof wygłosi wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem” w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 33). Wykład będzie tłumaczony symultanicznie. Wejściówki są do odebrania w De Revolutionibus. Books&Cafe od 16 października. Organizatorami wizyty są Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Uniwersytet Jagielloński oraz Miasto Kraków. Wykład jest częścią projektu „Wielkie Pytania w Krakowie”. Przyjazd prof. Dennetta jest współfinansowany ze środków DUN Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wizycie towarzyszyć będzie polska premiera najnowszej książki uczonego – „Od bakterii do Bacha. O ewolucji umysłów”. Książkę – w przekładzie Krystyny Bieleckiej i Marcina Miłkowskiego – opublikowało Copernicus Center Press. „Z jakiej przyczyny istnieją umysły? I jak to możliwe, że umysły mogą zadawać to pytanie i na nie odpowiadać?”, pyta w tej książce Dennett. „Do zrozumienia naszych świadomych umysłów wiedzie kręta ścieżka, prowadząca przez dżunglę nauki i filozofii, począwszy od początkowego, podstawowego założenia, że ludzie są obiektami fizycznymi, posłusznymi prawom fizyki. Ścieżka jest najeżona trudnościami, zarówno empirycznymi, jak i konceptualnymi, a wielu ekspertów spiera się gorąco, jak radzić sobie z tymi problemami. Ponad pięćdziesiąt lat przedzierałem się przez te gąszcze i bagniska. Znalazłem ścieżkę, która prowadzi nas do zadowalającej – i dającej zadowolenie – koncepcji, jak >>magia<< umysłu urzeczywistnia się bez żadnej magii, ale ścieżka ta nie jest ani prosta, ani łatwa. Nie jest to jedyna proponowana droga, ale chcę pokazać, że jest na razie najlepsza i najbardziej obiecująca”.

Daniel C.  Dennett kieruje Center for Cognitive Studies na Tufts University.

Specjalizuje się w filozofii umysłu, sztucznej inteligencji oraz teorii ewolucji. Jest autorem i współautorem wielu książek. W Polsce w ostatnich latach ukazały się „Nauka i religia. Czy można je pogodzić? (współautor: Alvin Plantinga, CCPress 2014), „Dźwignie wyobraźni i inne narzędzia do myślenia” (CCPress 2015), „Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu” (współautorzy: Matthew M. Hurley i Reginald B. Adams Jr., CCPress 2015) oraz „Świadomość” (CCPress 2016).

Więcej informacji o nowej książce Daniela C. Denetta można znaleźć tutaj.