„Nie przyszliśmy na świat, aby >>wegetować<<, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały świat”. Po wizycie papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży pozostało wiele podobnych wypowiedzi. Wszystkie zostały zebrane w książce „Między kanapa a odwagą”.

Wizyta papieża była kilkudniowym świętem. Ale przeżycia bardzo szybko blakną, a słowa nietrudno zapomnieć. „Bardzo potrzebujemy zapisu słów Franciszka. Potrzebujemy do nich sięgać, by przypominały nam, że doświadczenie ŚDM w Krakowie nie było czymś jednorazowym”, napisał na okładce książki bp Grzegorz Ryś. „Chodzi o to, by każde słowo, jakie papież wypowiedział w Krakowie, młodzi zabrali ze sobą i przekazywali dalej”.
Przygotowana przez redakcję Znaku książka zawiera wszystkie wystąpienia papieża, a także pierwotne, nieokrojone rozważania Drogi Krzyżowej napisanej przez bpa Rysia, która odprawiona została w obecności papieża Franciszka na krakowskich Błoniach. Teksty uzupełniają krótkie relacje z poszczególnych wydarzeń, pomagające zrozumieć kontekst, w jakim przemawiał papież.

Książkę można zamówić tutaj.