Dorota Ficoń, Anna Mlekodaj, Stanisława Trebunia-Staszel, Andrzej Dziuk, Jacek Filek, Bartek Koszarek, Jerzy Trela i Jacek Żakowski – to tylko niektórzy spośród wielu gości kolejnej Konferencji dla Nauczycieli i Wychowawców organizowanej przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Konferencja odbyła się w dn. 10-12 stycznia w Łopusznej. Poniżej zamieszczamy obszerne fragmenty relacji przygotowanej przez Marię Żurek dla strony internetowej stowarzyszenia.

 

Wystąpienia zaproszonych gości oraz refleksje uczestników spotkania koncentrowały się wokół sylwetki ks. Tischnera i były próbą odpowiedzi na pytanie: „Co nam dał Tischner?”. W piątkowe popołudnie i wieczór obejrzeliśmy filmy dokumentalne ze zbiorów Kazimierza Tischnera, których bohaterami byli ks. Tischner i osoby z nim współpracujące, a także jego sąsiedzi i bliscy z Łopusznej. Zobaczyliśmy, jak wielkim autorytetem dla wielu osób był Tischner, a z drugiej strony – jego samego i jego postrzeganie świata i bieżących wydarzeń w wywiadach telewizyjnych z lat 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

Spotkania w kolejnym dniu konferencji poprowadził prof. Piotr Kłodkowski.

A rozpoczęliśmy od wspomnień „W rodzinie Szkół Tischnerowskich” dotyczących głównie zlikwidowanych gimnazjów im. ks. prof. Józefa Tischnera. Prezentacje multimedialne i wystąpienia nauczycieli ukazały wspaniały dorobek tych szkół. Wzruszający był film z uroczystości przekazania sztandarów wygaszonych placówek do Izby Pamięci ks. Tischnera w Łopusznej. Z części regionalnej, poprowadzonej przez Stanisławę Trebunię-Staszel i Bartka Koszarka dowiedzieliśmy się, czym jest góralska szkoła cyfrowania, czyli zdobienia. Poznaliśmy też w tej części wiele anegdot związanych z ks. Tischnerem, posłuchaliśmy muzyki i śpiewu góralskiego.

Niezwykłymi gośćmi konferencji byli aktorzy z Teatru Witkacego w Zakopanem z jego dyrektorem Andrzejem Dziukiem. Wysłuchaliśmy recitalu pieśni zadedykowanych księdzu Tischnerowi w wykonaniu Doroty Ficoń, a dyrektor Dziuk wspominał swoje spotkania z Tischnerem. Swoją obecnością zaszczycił nas też prof. Jerzy Trela, aktor teatralny i filmowy, alter ego samego Tischnera, wykładowca, rektor, znakomicie operujący gwarą góralską. Zaprezentował fragmenty tischnerowskiej „Filozofii po góralsku” oraz wiersz Juliana Tuwima „Sokrates tańczący”.

Kolejni goście, prof. Jacek Filek i red. Jacek Żakowski, skoncentrowali się na swoich pierwszych, a najważniejszych dla nich spotkaniach z księdzem Tischnerem. Jacek Żakowski odsłonił kulisy powstania książki „Między panem a plebanem”, będącej zapisem rozmowy redaktora z Józefem Tischnerem i Adamem Michnikiem. Zaś prof. Mieczysław Ronkowski wspominał swoje spotkanie z księdzem Tischnerem w Gdańsku i rolę, jaką odegrał w życiu jego rodziny. Swoimi doświadczeniami w relacjach z księdzem Tischnerem podzielili się również z nami prof. Zbigniew Stawrowski i dr Adam Workowski. Dla ich obu najważniejsze były w tych spotkaniach lata 80-te, kiedy kształtowali swój światopogląd, chociaż czasami „w zwarciu” z Tischnerem. Dzień zakończyliśmy Mszą świętą odprawioną przez ks. Piotra Kossakowskiego, który w kazaniu skoncentrował się na kwestii kościoła Tischnera. „Idźmy przez świat dobrze czyniąc, nie potępiając bliźnich”.

Na pytanie „Quo vadis, szkoło?” próbowali w niedzielne przedpołudnie odpowiedzieć prof. Piotr Kłodkowski, który poruszył kwestię roli nauczyciela w kształtowaniu osobowości ucznia, a także prof. Anna Mlekodaj w wystąpieniu dotyczącym roli szkoły w transformacji dziedzictwa. Burzliwą dyskusję sprowokowali dr Jerzy Lackowski i dr Stanisław Kowal rozmową na temat filozofii spotkania w praktyce pedagogicznej. Podkreślali kwestię personalizacji relacji w szkole. A na postawione pytanie odpowiedzieli, że szkoła powinna zmierzać tam, dokąd poprowadzą ją dobrzy nauczyciele. Zaproszony na konferencję Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ, opowiedział o roli samorządu lokalnego w modernizacji szkół, nie unikał też kwestii finansowania oświaty z budżetu gminy.

Stowarzyszenie „Drogami Tischnera” już teraz zaprasza do Łopusznej na II Tischnerowskie Dni Skupienia, które odbędą się w dn. 13-15 marca. Program imprezy można znaleźć tutaj.

A pełny tekst relacji z konferencji i link do galerii zdjęć znajdują się tutaj.

Autorem zdjęcia jest Piotr Fajfer.