„Jezus mówi: Zostaw dar, który niesiesz, idź, pojednaj się ze swoim bratem, załatw tę sprawę, nawet najmniejszą”. Zapraszamy do wysłuchania homilii abp. Grzegorza Rysia wygłoszonej 15 marca br. w kościele parafialnym w Łopusznej.

Abp Grzegorz Ryś był gościem zorganizowanych w Łopusznej Tischnerowskich Dni Skupienia. Jego kazanie – którego tematem przewodnim było pojednanie – nawiązywało do Ewangelii przeznaczonej na dany dzień. W ewangelicznej scenie Chrystus mówi o tym, że zanim człowiek złoży dar na ołtarzu, powinien najpierw pojednać się z tym, kto ma coś przeciwko niemu. Może – mówił abp Ryś – chodzić o sprawę, która wydaje się nam błaha, niewiele znacząca. Ale Jezus jest tu nieubłagany: mówi o „ostatnim groszu”. „Są takie rzeczy w naszym życiu, których nie mogę położyć na tym ołtarzu. Wiem, że to by było nie w porządku”. Trzeba najpierw powiedzieć „przepraszam” albo „wybaczam”. „To i to wymaga pokory, nie wiadomo, które większej”.

Jezus – przypomina ksiądz arcybiskup – nie tylko tak mówi, ale daje tego przykład na Golgocie. Zanim złoży tę najważniejszą ofiarę – z własnego życia – jedna się ze wszystkimi, „także z tymi, którzy Go fizycznie zabijają, także ze swoimi katami. On nie może składać Ojcu ofiary, gdyby nie był pojednany z każdym na tej górze i z każdym w ogóle”.

Zachęcamy do lektury „Rekolekcji” abp. Grzegorza Rysia, które – z atrakcyjnym rabatem – można zamówić tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.