W czwartek 7 listopada o godz. 18 w Pałacu Potockich na Rynku Głównym w Krakowie spotkać będzie można autorów książek, które znalazły się w finale Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Będą to: Jaroslav Hrycak z Kijowa (nominowany za monografię „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”) oraz Wacław Radziwinowicz (autor książki „Putin, car Atlantydy. Droga do wielkiej wojny”). O trzeciej książce-nominatce – rozprawie kard. Grzegorza Rysia „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję” – opowie ks. Andrzej Perzyński.
Powoli zbliżamy się do rozstrzygnięcia tegorocznej Nagrody Tischnera. Uroczysta gala odbędzie się w czwartek 21 listopada. Wcześniej jednak będzie możliwość spotkania się i wysłuchania obszernej rozmowy z autorami, których książki zostały wybrane przez jury spośród kilkudziesięciu zgłoszonych tytułów.
W tym roku w finale znalazły się trzy książki… historyczne. To nowość, ale i niezupełne zaskoczenie; już w przeszłości jury zwracało uwagę na interesujące opracowania historyczne, w szczególności dotyczące historii najnowszej. Dość przypomnieć, że w ubiegłym roku Nagrodę Tischnera otrzymał Konstanty Gebert za monografię „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”. Nietrudno przy tym zauważyć, że jurorki i jurorzy wybierają takie książki historyczne, które – po pierwsze – poruszają tematy o wyjątkowym znaczeniu dla naszej współczesności, a także – po drugie – łączą faktograficzną dokładność z zacięciem eseistycznym.
Niewątpliwie taki charakter mają też tegoroczne nominacje. Poświęcona dziejom Ukrainy książka Jaroslawa Hrycaka (opublikowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie w przekładzie Katarzyny Kotyńskiej i Joanny Majewskiej-Grabowskiej) jest nie tylko kompetentnym przewodnikiem po skomplikowanej historii ukraińskiego narodu i państwa, ale też esejem sytuującym tę historię w szerokich międzynarodowych kontekstach. Rozprawa kard. Grzegorza Rysia (opublikowana przez Wydawnictwo WAM) to z kolei zwięzła, ale niesłychanie precyzyjna analiza dokumentów dotyczących relacji chrześcijańsko-żydowskich od powstania chrześcijaństwa po koniec średniowiecza; analiza – dodajmy – wskazująca na dalekosiężne konsekwencje tak odległych w czasie rozstrzygnięć. Wreszcie obszerny tom Wacława Radziwinowicza to tyleż reportaż ze współczesnej Rosji, co przenikliwy obraz drogi Władimira Putina do zbudowania pozycji absolutnego władcy.
Bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu 7 listopada. Będzie okazja do dyskusji i zadawania pytań. Więcej informacji można znaleźć tutaj ; tam też są do pobrania bezpłatne wejściówki na spotkanie.