Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich księży. Duszpasterz, publicysta, redaktor. Człowiek-instytucja. Bywa krytykowany za progresywizm, to znów za nadmierny konserwatyzm. Przede wszystkim jest bardzo lubiany, a na spotkania z nim przychodzą tłumy. Mimo to jego własny zakon, którego był generałem, wciąż nie cofnął mu zakazu wypowiadania się w mediach (poza „Tygodnikiem Powszechnym”). Może kolejny jubileusz to dobra okazja, by przełożeni ks. Adama wycofali się z absurdalnej decyzji?

 

Swoich poglądów na Kościół ks. Boniecki nie zmienia od lat: zawsze krytyczny, równocześnie uważa – tak jak papież Franciszek – że Kościół może odzyskać swoją młodość i energię, bo są w nim dobrzy i prawi księża oraz całe mnóstwo wspaniałych świeckich. „Ten zakaz”, mówi Wojciech Bonowicz, „jest wielkim skandalem. Adam znosi go od lat z godnością i posłuszeństwem, które ślubował. Ale dla mnie to wyraz pychy jego przełożonych i chęci spacyfikowania kogoś, kto myśli niezależnie, choć w obrębie ortodoksji”.

Ks. Adam Boniecki urodził się 25 lipca 1934 r. Jest duszpasterzem i dziennikarzem, członkiem Zgromadzenia Księży Marianów (w latach 90. był jego przełożonym generalnym). Do zgromadzenia wstąpił jako osiemnastolatek, święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. W latach 1961-1964 studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był m.in. duszpasterzem akademickim w kościele św. Anny w Krakowie. Od 1964 r. związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 1979 r. na życzenie Jana Pawła II został redaktorem naczelnym polskiego wydania „L’Osservatore Romano” i pełnił tę funkcję do 1991 r. Po powrocie do „Tygodnika Powszechnego” został asystentem kościelnym pisma, a po śmierci Jerzego Turowicza (1999) – jego redaktorem naczelnym. Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za rok 2008 w kategorii „wydawca”. Od 2001 r. jest przewodniczącym kapituły Nagrody Znaku i Hestii im. ks. prof. Józefa Tischnera.

Ks. Adam Boniecki jest autorem licznych artykułów i książek, m.in. „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, trzech tomów „Notesu rzymskiego”, rozmów o Janie Pawle II „Zrozumieć papieża” (wraz z Katarzyną Kolendą-Zaleską), kilku tomów felietonów, m.in. „Lepiej palić fajkę niż czarownice”, „Zakaz palenia” i „Połączenie odebrane”, wspomnień „Abonent chwilowo nieosiągalny” czy rozważań religijno-egzystencjalnych „Testament”. Na 80. urodziny ukazało się nowe, zaktualizowane wydanie „Rozmów o życiu”, które z ks. Bonieckim przeprowadziła dziennikarka „Tygodnika” Anna Goc. Książkę tę można zamówić tutaj.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.