Trzy ciekawe dyskusje zapowiadają się w najbliższym tygodniu w Krakowie.
W poniedziałek 5 marca w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera (ul. Sławkowska 14, I p., sala po lewej stronie) zaplanowano rozmowę wokół książki Adama Hernasa „Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskości”. W rozmowie o tym, czym jest bliskość i jak się ma do takich fenomenów jak uznanie, oddalenie czy obcość, udział wezmą – oprócz autora – Wojciech Bonowicz, Marek Drwięga i Karol Tarnowski, a poprowadzi ją Anna Karoń-Ostrowska. Początek o godz. 19.
Dzień później, we wtorek 6 marca, miesięcznik „Znak” zaprasza do księgarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14) na „Spór o Franciszka” – w związku z wydaniem numeru, którego zasadnicza część poświęcona jest właśnie tej problematyce. „Dlaczego prawica ma kłopot z papieżem Franciszkiem? Czy Kościół przegrał już walkę o uchodźców? Ilu Jacków Międlarów kryją polskie seminaria?” – na te i tym podobne pytania będą się starali odpowiedzieć socjologowie Rafał Cekiera, zajmujący się m.in. problematyką migracji, ale też reakcjami na wystąpienia papieża Franciszka w tej sprawie, i Konrad Pędziwiatr, badający stosunek mieszkańców Polski i Europy do wyznawców islamu. Początek o godz. 18.
Najbardziej zaskakująco sformułowany został temat trzeciej dyskusji, która odbędzie się w czwartek 8 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (pl. Św. Ducha 1). W ramach cyklu „Sztuka myślenia” ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski wezmą udział w rozmowie zatytułowanej „Dlaczego Jezus wyrzucił Polaków ze świątyni?”. Rozmowę poprowadzą inicjatorzy cyklu Bartosz Szydłowski i Piotr Augustyniak.
„Spotkanie poświęcimy dylematom i paradoksom polskiego współczesnego katolicyzmu”, piszą na stronie wydarzenia organizatorzy. „Zapytamy m.in., dlaczego postaci takie jak Jan Paweł II czy ks. Józef Tischner w tak małym stopniu inspirują dziś Polaków do dialogu i porzucenia paranoidalnych uprzedzeń? Czy współczesne nasilenie się zachowań nacjonalistycznych i ksenofobicznych to dowód na to, że chrześcijaństwo nigdy się w Polsce nie przyjęło? Dlaczego duża część hierarchii kościelnej w Polsce myli ewangelizację z walką o władzę? Jakie byłoby dziś polskie społeczeństwo, gdybyśmy po 89 roku postawili na radykalniejszą laicyzację – bez konkordatu, bez katechizacji w szkole, bez >>katolickiego głosu w naszych domach<<? Spotkanie poprzedzi performans ku pokrzepieniu serc…”
Początek spotkania o godz. 19. Niestety, na to wydarzenie obowiązują bilety wstępu i, jak informuje strona Teatru im. J. Słowackiego, bilety te właśnie się rozeszły. Można będzie jednak śledzić debatę bezpośrednio w internecie na specjalnym kanale; więcej informacji na ten temat – tutaj.