To najlepsza wiadomość na urodziny ks. Józefa Tischnera: w ciągu ostatnich 2,5 roku Wydawnictwo Znak sprzedało 100 tysięcy egzemplarzy jego książek!!!

 

Choć w tym roku minie 20 lat od śmierci autora „Etyki solidarności” wciąż pozostaje on jednym z najlepiej sprzedających się autorów krakowskiej oficyny. Wyraźny wzrost sprzedaży nastąpił jednak dwa i pół roku temu, kiedy to pojawił się „Krótki przewodnik po życiu” – zbiór nieznanych wcześniej tekstów ks. Józefa Tischnera, wydany z atrakcyjną okładką z motywami góralskimi oraz bogato ilustrowany. Książka tak się spodobała czytelnikom, że w ciągu następnych kilkunastu miesięcy wywindowali jej sprzedaż do poziomu 30 tysięcy egzemplarzy. Dziś tytuł ten może się pochwalić mianem pięćdziesięciotysięcznika, co na trudnym rynku księgarskim jest wielkim sukcesem.

Bardzo dobrze sprzedawały się też i sprzedają inne książki ks. Józefa Tischnera opakowane w góralskie motywy. Tak jest w przypadku wydanej niedawno „Mądrości ludzi gór” (można ostrożnie powiedzieć, że sprzedaż przekroczyła już 10 tysięcy egzemplarzy), nowego „Alfabetu duszy i ciała” (około 15 tysięcy) i „Historii filozofii po góralsku” (około 10 tysięcy).

Zaskoczeniem była bardzo dobra sprzedaż innego wyboru artykułów ks. Tischnera, zatytułowanego „Kot pilnujący myszy”. Ta książka, przypominająca ważne, a nigdy nie przedrukowane w książkach teksty z lat 90. ubiegłego wieku, także osiągnęła wynik blisko dziesięciotysięczny. „Kot…” miał okładkę utrzymaną w innej stylistyce, ale okazał się książką na tyle interesującą, że czytelniczki i czytelnicy sięgnęli również po niego. Do tego doszły jeszcze wznowienia innych książek, w tym „Etyki solidarności”, które w sumie dały wspomniany wynik – 100 tysięcy!

Za tym sukcesem stoi wielka i uporczywa praca wielu osób. Nie byłoby go też bez życzliwości rodziny ks. Józefa Tischnera, która z sympatią przyjmuje kolejne propozycje, a często podpowiada, co jeszcze można by zrobić. Do księgarń trafiło właśnie nowe, poszerzone wydanie „Kazań niecodziennych” – książki ks. Józefa Tischnera przeznaczonej w pierwszej kolejności dla dzieci, ale nie tylko dla nich. To nowe wydanie również ukazuje się w stylizowanej okładce i jest bogato ilustrowane zdjęciami. Czy stanie się bestsellerem? Oby. Wtedy może przed 20. rocznicą śmierci autora – która przypada 28 czerwca – będzie można ogłosić kolejny rekord?!

 

Zachęcamy do tego, żeby – zgodnie z hasłem: „Podziel się Tischnerem” – starać się zainteresować jego książkami nowych odbiorców. Starsze i nowsze tytuły ks. Józefa Tischnera można zamawiać tutaj.