zdjecie

Co z pamiątkami po ks. Tischnerze?

Jeżeli dojdzie do skutku zapowiadana likwidacja gimnazjów, co stanie się z pamiątkami po ich patronach, które zgromadziły? Kazimierz Tischner – prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które skupia szkoły noszące imię autora „Etyki solidarności” – wysłał w tej sprawie list do minister edukacji. Na razie nie ma odpowiedzi.
zdjecie

Nowa książka Krystyny Kurczab-Redlich

W 2008 roku otrzymała Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za książkę „Głową o mur Kremla”, prezentującą wstrząsający obraz współczesnej Rosji. Już wtedy zapowiadała, że chce napisać biografię Władimira Putina. Teraz to marzenie zostało zrealizowane: książka Krystyny Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina” trafiła do księgarń.
zdjecie

„Twarze dialogu – ks. Jan Zieja”

Taki tytuł nosi cykl wydarzeń organizowanych w dniach 14–19 października w Warszawie w związku z 25. rocznicą śmierci wybitnego duszpasterza, kapelana powstańców warszawskich i Zakładu dla Niewidomych w Laskach, współzałożyciela KOR-u – ks. Jana Ziei. Gośćmi imprezy będą m.in. Magdalena Grochowska, Jacek Moskwa, o. Wacław Oszajca i ubiegłoroczny laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – Jerzy Sosnowski.
zdjecie

Poniedziałki z Tischnerem: „Tischner na ekranie”

Po wakacyjnej przerwie wracają „Poniedziałki z Tischnerem” organizowane przez Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. 17 października o godz. 18 zapraszamy do siedziby IMJT (ul. Sławkowska 14, I p.) na spotkanie zatytułowane „Tischner na ekranie”, które poprowadzi Wojciech Bonowicz.
zdjecie

„Kardynał” – wspomnienie Wojciecha Bonowicza

„Kiedyś zjawiła się u niego delegacja: chodziło o uświetnienie uroczystości o świeckim charakterze, na której obecność biskupa była zupełnie zbyteczna. Kardynał wysłuchał, zrobił zafrasowaną minę, a potem powiedział: >>Niestety, wtedy to ja na pewno będę chory<<”. O zmarłym 2 sierpnia br. kard. Franciszku Macharskim pisze Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Osiatyński o przyszłości, lękach i końcu postępu

„Politycy zawsze się żywią brakiem poczucia bezpieczeństwa”, mówi Wiktor Osiatyński w programie „Inny punkt widzenia”. Wybitny prawnik i pisarz był gościem Grzegorza Miecugowa w rozmowie poświęconej przyszłości świata i związanym z tym lękom. Osiatyński w 2004 roku został laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za książkę „Rehab”.
zdjecie

Ks. Augustyński: „Człowiek kiedyś rozkwitnie”

„Na człowieka trzeba patrzeć nie przez pryzmat tego, kim jest dzisiaj, ale kim mógłby być w przyszłości. Dzisiaj jest marnotrawcą Bożych darów, jutro może niespodziewanie rozkwitnie”, mówi w wywiadzie dla portalu Aleteia ks. Andrzej Augustyński CM. Dyrektor Siemachy jest laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J Tischnera za pracę wychowawczą wśród młodzieży.
zdjecie

Tischner i Kościół łaski

„Człowiek – także ten, który pędzi swój żywot nad Wisłą – niczego dziś bardziej nie potrzebuje jak właśnie łaski. Innymi słowy: pragnie wiary w >>łaskawość<< Boga, >>łaskawość<< Kościoła, >>łaskawość<< proboszcza. Sprawa łaski to sprawa >>trwania lub upadku Kościoła<<”. Miesięcznik „Znak” obchodził niedawno swoje 70. urodziny. Przypominamy wystąpienie ks. Józefa Tischnera na jubileuszu 50-lecia pisma.
zdjecie

Ks. Michał Heller o Bogu i geometrii

„Co przestrzeń ma do Pana Boga? Ludzkość robiła sobie już różnych bożków – ale przestrzeń?”. Od takiego pytania ks. Michał Heller zaczął wykład, w którym przedstawiał swoją książkę „Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem”. Wykład odbył się 9 września ub. roku w Krakowie; teraz zapraszamy do obejrzenia jego zapisu.
zdjecie

Ks. Halík: Religia a nacjonalizm

„Można by oczekiwać od religii, że w takim czasie niepokoju i niepewności wytworzy jakiś rodzaj systemu immunologicznego, odpornego na wirusy strachu i nienawiści. Nie byłoby natomiast wielkim zaskoczeniem, że silne zeświecczone społeczeństwo takiego systemu nie wykształci. Ale czy faktycznie katolickie Polska i Słowacja różnią się istotnie w tej kwestii od laickich Czech?”, pyta w najnowszym numerze „Więzi” ks. Tomáš Halík.
zdjecie

Nieobecne Zakopane

„Wiek XIX wierzy w terapeutyczne własności czystej wody i powietrza, dobrego klimatu i pięknego krajobrazu. Stąd Zakopane i burzliwy jego rozwój. W Zakopanem się tworzy, Zakopane się stwarza – prawdziwie pozytywny przykład polskiego istnienia ponad podziałami”, piszą autorzy nietypowego przewodnika po stolicy Tatr, zatytułowanego „Nieobecne miasto”.
zdjecie

Czy papież Franciszek nas przekonał?

„Wrażliwi czy obojętni – co rozumiemy z encykliki »Laudato si«” – taki tytuł nosi debata organizowana przez Warszawski Klub „Tygodnika Powszechnego”. W dyskusji, która odbędzie się we wtorek 27 września o godz. 18 w klubie Państwomiasto (ul. Andersa 29), udział wezmą Katarzyna Jagiełło, o. Stanisław Jaromi, Łukasz Lamża, a poprowadzi ją Michał Olszewski.
zdjecie

„Ja i Ty” – wystawa o tym, jak uratować ludzkość

„Spotkanie to najgłębsze i najbardziej bogate z doświadczeń, jakie człowiek może w swoim życiu przeżyć. Kto nie spotkał na swojej drodze człowieka, ten, można powiedzieć, zmarnował swoje życie”. Na taki cytat z ks. Tischnera można się natknąć, wchodząc na krakowskie Planty od strony Dworca Głównego.
zdjecie

Tischner i dzieci

„Ksiądz Józef opowiadał podczas kazania, że Pan Bóg stworzył wszystko, co nas otacza: żaby, zające, jelenie, misie... W końcu zapytał: >>Które stworzenie udało się Panu Bogu najbardziej?<<. I wtedy ze środka kościoła wyszła mała dziewczynka, podeszła do mikrofonu i powiedziała: >>Chyba ja<<. Ludzie w kościele się roześmieli, a dziewczynka się zawstydziła. Ale ksiądz ją pochwalił: >>Bardzo dobrze powiedziałaś!<<”.
zdjecie

O Bronisławie Baczce

„Wierzę, że książki Baczki będą w Polsce czytane. Obserwacja tego, co w historii działo się z rozmaitymi ideami, dobrze działa na rozum”, pisze w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (nr 38/2016) Wojciech Bonowicz. Bronisław Baczko, wybitny filozof i historyk idei, zmarł 29 sierpnia br.
zdjecie

Jubileusz miesięcznika „Znak”

Miesięcznik „Znak” obchodzi swe 70-lecie. Urodziny chce uczcić dyskusją „Czy religia ma przyszłość?”, która odbędzie się w czwartek 15 września o godz. 18 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W dyskusji udział wezmą filozofka Agata Bielik-Robson, psycholog Bartłomiej Dobroczyński, pisarz Jacek Dukaj i teolog ks. Grzegorz Strzelczyk.
zdjecie

O filozofii i granicach poznania

Paul Davies, Michał Heller, Krzysztof Meissner i Thomas Naumann będą gośćmi sesji filozoficznej „Filozofia i granice poznania w fizyce i kosmologii”, która odbędzie się w sobotę 17 września w Szczecinie. Sesja towarzyszy konferencji VARCOSMOFUN’16, odbywającej się od 12 do 17 września. Udział w sesji jest bezpłatny, ale wymaga internetowej rejestracji.
zdjecie

S. Małgorzata Chmielewska o szczęśliwym życiu

„Nasze ubóstwo polega na ciągłym braku stabilności – z wyboru, nie z konieczności. Polega na konieczności odpowiadania na dziwne potrzeby. Bycia do dyspozycji dzień i noc”. W wydawnictwie WAM ukazała się książka-wywiad z s. Małgorzatą Chmielewską, laureatką Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera.
zdjecie

Zmarł Bronisław Baczko

29 sierpnia w wieku 92 lat zmarł Bronisław Baczko, wybitny polski filozof i historyk idei. Był cenionym na całym świecie znawcą oświecenia i rewolucji francuskiej. W 2002 r. otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za książkę „Hiob mój przyjaciel. Obietnice szczęścia i nieuchronność zła”.
zdjecie

Ks. Tischner o Matce Teresie

„Ubóstwo bywa podwójne – materialne i duchowe. Matka Teresa w ubogich widziała Boga. Tym odkryciem odpowiadała na ubóstwo duchowe”, mówił w 1997 r. po śmierci sławnej zakonnicy ks. Józef Tischner. Z okazji kanonizacji Matki Teresy przypominamy jego słowa.

NEWSLETTER