„Uważam, że dobroć, podobnie jak zło, jest zakaźna”, mówił. 29 kwietnia zmarł Wiktor Osiatyński – wybitny publicysta, myśliciel i działacz społeczny, znawca prawa i popularyzator wiedzy na jego temat. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera za książkę „Rehab”, w której opisał własną drogę wychodzenia z alkoholizmu. Miał 72 lata.

Jego dokonania trudno opisać: był dziennikarzem robiącym bardzo wnikliwe wywiady z uczonymi i intelektualistami (np. z ks. Józefem Tischnerem zrobił interesujący wywiad o altruizmie, opublikowany – już po śmierci księdza – w „Tygodniku Powszechnym”), autorem interesujących programów radiowych, znakomitym wykładowcą, specjalistą od prawa konstytucyjnego i praw człowieka, ekspertem w dziedzinie alkoholizmu i autorem książek wskazujących drogę wyzwolenia z nałogu – a to tylko część jego rozlicznych aktywności. Z wykształcenia socjolog i prawnik, był człowiekiem o bardzo szerokich horyzontach, interesującym się m.in. przemianami współczesnych nauk (dwa tomy rozmów z uczonymi „Zrozumieć świat” i stała audycja w Radiu TOK FM pod tym samym tytułem), historią doktryn politycznych, historią Ameryki, formowaniem się praw człowieka, resocjalizacją więźniów i wieloma innymi tematami. „Kiedy obserwuję ludzi z ruchu Anonimowych Alkoholików czy więźniów, przekonuję się, że głównie wybaczenie i afirmacja pomagają i przemieniają. Uważam zresztą, że dobroć, podobnie jak zło, jest zakaźna”, mówił w 2001 roku w wywiadzie dla miesięcznika „Znak”.

Aktywny działacz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, jeden z inicjatorów powstania Partii Kobiet, współtwórca Komisji Edukacji w Dziedzinie Alkoholizmu w ramach Fundacji im. Stefana Batorego. Był ozdobą każdej debaty, posługiwał się piękną, barwną, a jednocześnie bardzo precyzyjną polszczyzną. Od pewnego czasu zmagał się z chorobą; mimo to nie zaprzestał prowadzenia audycji radiowych, pojawiał się też w programach telewizyjnych.

Pogrzeb Wiktora Osiatyńskiego odbędzie się 12 maja o godzinie 13.00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wywiad Wiktora Osiatyńskiego z ks. Józefem Tischnerem „O potrzebie i pułapkach altruizmu” można przeczytać tutaj.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.