To będzie wydarzenie jesieni: za trzy tygodnie pojawi się w księgarniach dziennik pisany przez Józefa Tischnera w latach nauki w szkole średniej! „Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek” to opowieść o powojennej Polsce, widzianej z perspektywy chłopca z podhalańskiej wsi, a zarazem historia rodzenia się filozoficznych zainteresowań Tischnera i jego powołania.

Józef Tischner zaczął prowadzić swój dziennik pod koniec 1944 roku, kiedy rodzina Tischnerów mieszkała jeszcze w Rogoźniku. Pierwszy zapis nosi tytuł „Mój życiorys i moja przeszłość” – to opowieść o rodzinie i dzieciństwie przerwanym nagle wybuchem wojny. Na kolejnych stronach trzynastoletni Józek opisuje m.in. nastroje panujące wśród mieszkańców podczas okupacji, perypetie w dojazdach do szkoły (chłopiec chodził do szkoły najpierw w Czarnym Dunajcu, a potem w Nowym Targu), akcje partyzantów, wreszcie – walki w rejonie Rogoźnika.
Po zakończeniu działań wojennych Tischner rozpoczyna naukę w Gimnazjum i Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Dziennik wypełniają odtąd relacje ze szkoły i z bursy, w której mieszka wraz z kolegami. Tischner portretuje swoich przyjaciół i nauczycieli, sporo uwagi poświęcając też sytuacji politycznej w Polsce i na świecie. Swój stan w tym czasie określa jako „niewielkie pomieszanie klepek” – szuka bowiem dla siebie miejsca w nowej rzeczywistości. Początkowo myśli o tym, aby zostać pisarzem, wiele energii poświęca na szlifowanie opowiadań, wierszy, a nawet „większych całości”. Z czasem – m.in. pod wpływem katechety – rodzą się zainteresowania filozoficzne, a w końcu przychodzi powołanie. Tischner opisuje również swoje rozterki miłosne; tu również jest rozdarty pomiędzy pragnieniem związania się z jedną osobą, a zadaniami społecznymi, które chciałby podjąć.
Dwa zeszyty formatu A5 wypełnione jego pismem spoczywały przez ostatnie lata w archiwum rodzinnym. Zdecydował się je wydobyć na światło dzienne Marian Tischner, brat ks. Tischnera. Przepisawszy tekst, stwierdził, że warto byłoby go opublikować, stwarza on bowiem niepowtarzalną okazję, by zobaczyć, jak kształtowały się umysł i osobowość późniejszego filozofa. Istotnie, mamy możliwość zobaczyć Tischnera „w szkolnej ławie” – chłopca wyrastającego ponad swoich rówieśników, a jednocześnie dzielącego z nimi zainteresowania i emocje.
Książka, przygotowana do druku w Wydawnictwie Znak, pojawi się w księgarniach około 25 września. Wcześniej będzie ją można zamówić przez Internet. Zamówienia będzie można składać tutaj.