W Znaku ukazały się dwie ważne książki ks. Józefa Tischnera: niezwykły zbiór homilii Wiara ze słuchania. Kazania starosądeckie 1980-1992 oraz wznowienie rozmów Tischner czyta Katechizm, które z ks. Tischnerem przeprowadził w 1995 r. Jacek Żakowski. Obie książki to szansa na spotkanie z Tischnerem jako nauczycielem wiary i zarazem filozofem człowieka.
Wiara ze słuchania to zbiór niezwykły z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że w ogóle się zachował: kazania te zostały nagrane, przechowane, a następnie spisane przez siostry klaryski, żyjące wedle surowej reguły, za klauzurą, w powszechnej opinii – z dala od spraw tego świata. Po drugie, niezwykłe jest to, że mamy okazję zobaczyć Tischnera w roli, która jest dość słabo udokumentowana: jako kaznodzieję mówiącego zwykłym językiem do zwykłych ludzi. Tischner jest tu przede wszystkim księdzem, który bardzo poważnie traktuje obowiązek głoszenia homilii, to znaczy interpretowania Pisma Świętego i ukazywania związków między jego słowem a życiem słuchaczy. Wreszcie – kazania te są bardzo interesującym dokumentem pewnego czasu, mierzonego zarówno osobistą historią samego Tischnera, jak i wydarzeniami z najnowszej historii Polski. Mamy tu homilie wygłoszone w pierwszym miesiącu stanu wojennego, w czasie strajków 1988 r., a także w przeddzień rozpoczęcia rozmów Okrągłego Stołu. Znajdziemy tu też portrety mistrzów Tischnera: ks. Wojtyły przypominającego klerykom w dniu św. Franciszka, że „gdzie jest ubóstwo, tam jest wolność”, czy ks. Pietraszki, uczącego przyszłych księży, żeby w życiu kapłańskim nie bali się „iść za daleko”.
Niejedna z tych homilii będzie na pewno dla czytelników zaskoczeniem, jak choćby kazanie o tym, jak… zachowywać się w kościele podczas mszy świętej. Albo jak nietypowe kazanie, które w całości wypełniają cytaty z wywiadu z… Danutą Wałęsową, opublikowanego w 1987 r. w kościelnym czasopiśmie, co autor „Etyki solidarności” uznał za zapowiedź zbliżających się zmian. Jednak na ogół ks. Tischner mówi z ambony o sprawach zasadniczych: co jest istotą wiary, jak nadać sens ludzkiemu cierpieniu, co znaczy „kochać” i „być dobrym” – i do czego się odwoływać w różnych życiowych wyborach. 
  Tischner czyta Katechizm to z kolei owoc współpracy ks. Tischnera z telewizją. Na książkę, której trzecie wydanie właśnie się ukazuje, złożyły się przeprowadzone przez Jacka Żakowskiego Rozmowy o Katechizmie, które Telewizja Polska wyemitowała w 1996 r. (od 4 maja powtórkę tego cyklu będzie można oglądać w TVP Kultura – szczegóły niebawem). Tematem rozmów jest „rewolucja w Kościele”; rewolucyjny, zdaniem ks. Tischnera, był ogłoszony przez Jana Pawła II nowy Katechizm, który w nowy sposób ustawił rozmowę o wierze, dowartościowując człowieka, w tym także jego poszukiwania i jego wątpliwości. To dlatego ks. Tischner zdecydował się na taką formę jego prezentacji: w dialogu z dziennikarzem, który stawiał pytania z perspektywy człowieka świeckiego, nie zawsze rozumiejącego język Kościoła.
Okazało się, że książka (która szybko stała się bestsellerem) „zrewolucjonizowała” też obraz samego Tischnera. Pokazała, na czym polega jego siła jako duszpasterza nie bojącego się rozmawiać o trudnych sprawach wiary, o wolności, nadziei, stosunkach Kościoła i państwa, wreszcie – o śmierci, końcu świata i niebie. „Coś z nieba mamy w sobie”, mówi Tischner pod koniec rozmów. I rzeczywiście: po lekturze tej książki ma się ochotę uwierzyć, że „człowiek dla drugiego człowieka może być częścią nieba”.
Książki można zamówić przez internet w SIW Znak. Szczegółowe informacje znajdziesz, klikając ikonę „Tischner w Znaku”.