W Starym Sączu nie zapomina się o sławnych postaciach związanych z tym miastem, jak wybitna śpiewaczka Ada Sari czy autor „Etyki solidarności”. Aby uczcić tego ostatniego, co roku w okolicach rocznicy urodzin ks. Józefa Tischnera organizowane są specjalne obchody: wykłady, koncerty i projekcje filmowe. W tym roku odbędą się one po raz szósty – w dniach od 7 do 10 marca. Wezmą w nich udział m.in. ks. Władysław Zązel i Aleksander Bobko. Stary Sącz przygotowuje się też do otwarcia Muzeum Tischnera.

Oto szczegółowy program VI Starosądeckich Dni Księdza Profesora Józefa Tischnera:

7 marca (środa), godz. 17
„Góral w sutannie” – pokaz filmu Adama Kinaszewskiego
Kino „Sokół” (ul. Batorego 23)

8 marca (czwartek), godz. 17
„Zatonie, zatonie piórecko na wodzie ale nie zaginie nuta o ślebodzie” – spotkanie z ks. Władysławem Zązlem, kapelanem Związku Podhalan w Polsce, oprawa muzyczna – Wojciech Bogucki, prowadzenie – Władysław Motyka
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu (ul. Batorego 25b)

9 marca (piątek), godz. 17
„Fenomen Józefa Tischnera” – wykład prof. dr hab. Aleksandra Bobko z Uniwersytetu Rzeszowskiego
Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu

10 marca (sobota), godz. 10
Msza Święta z kazaniem w intencji ks. Józefa Tischnera
Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu (pl. Św. Kingi 1)

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Organizatorami Dni są: Towarzystwo Miłośników Starego Sącza, Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu oraz Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Tischnera w Starym Sączu przy wsparciu organizacyjnym Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Honorowy patronat nad całością objął burmistrz miasta Jacek Lelek.
Stary Sącz przygotowuje się też do otwarcia Muzeum Tischnera. Sale poświęcone wybitnemu rodakowi znajdą się w budynku Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w zabytkowym Domu na Dołkach na starosądeckim rynku. Od kilku lat działa już tam poświęcona Tischnerowi izba pamięci, ale eksponatów przybywa i trzeba szukać większej przestrzeni. Do muzeum trafią m.in. meble z pokoju ks. Tischnera w domu jego rodziców w Starym Sączu: łóżko, biurko i regał z książkami. Jak informuje Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza, który czuwa nad przebiegiem prac, w Muzeum Tischnera znajdzie się też miejsce, w którym będzie można posłuchać jego kazań wygłaszanych w kościele sióstr klarysek.
Na zdjęciu: Stary Sącz, uroczyste wmurowanie tablicy na domu, w którym urodził się ks. Józef Tischner.