Tak, był to niewątpliwie bardzo udany rok. Ukazał się kolejny tom „Dzieł zebranych” ks. Tischnera i sporo nowych książek na jego temat. „Alfabet Tischnera” wszedł na listy bestsellerów. Zainaugurowało działalność Krakowskie Koło Osób Bez Krtani im. ks. prof. Józefa Tischnera. Sukcesem frekwencyjnym zakończyły się wszystkie cyklicznie organizowane imprezy tischnerowskie. Powstaje nowy film na temat autora „Etyki solidarności”. Strona Tischner.pl nadal cieszy się popularnością.

Także letnie miesiące 2012 roku obfitowały w imprezy tischnerowskie. W dniach 23-25 czerwca obchodzono w Łopusznej 12. rocznicę śmierci ks. Józefa Tischnera. Podczas „Wieczoru z ks. Tischnerem” w kościółku parafialnym można było posłuchać jego kazania, komentarza Wojciecha Bonowicza oraz góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu złożonego z przedstawicieli znanych muzykujących rodzin góralskich: Wyrostków, Trebuni i Staszlów. W niedzielę 24 czerwca, podczas Mszy świętej w intencji księdza profesora, zbierano datki na pomoc Afryce; o tym, jak wygląda życie w Czadzie i co można zrobić dla żyjących tam ludzi, opowiadała Diana Bonowicz. Odbyła się też promocja mini-albumu „Łopuszna – kościół drewniany”, o którym opowiadali współautorzy: Rafała Monita i Wojciech Bonowicz, oraz proboszcz parafii w Łopusznej, ks. Paweł Potoczny.
Miesiąc później Łopuszna gościła członków i sympatyków nowopowstałego Krakowskiego Koła Osób Bez Krtani im. ks. prof. Józefa Tischnera. W spotkaniu zatytułowanym „Przekraczać próg nadziei”, które odbyło się 28 lipca, wziął m. in. udział kard. Kazimierz Nycz. Materiały z tego spotkania zostały później opublikowane w specjalnej broszurze (o tym, jak ją nabyć, informowaliśmy na stronie Tischner.pl).
Bardzo miłym wydarzeniem było też poświęcenie placu przed kościołem w Jawiszowicach i nadanie mu imienia ks. Tischnera. Uroczystość odbyła się 5 sierpnia. Jawiszowice, niewielka miejscowość w powiecie oświęcimskim, to miejsce, gdzie ks. Józef Tischner został w 1955 roku skierowany do pracy na pierwszą parafię (przebywał tu trzy miesiące, potem wyjechał na studia do Warszawy). To niezwykłe, że lokalne środowisko zapragnęło przypomnieć o związku Jawiszowic z tym wybitnym filozofem i duszpasterzem.
15 sierpnia w ludźmierskim sanktuarium podsumowano Konkurs Poezji Religijnej im. ks. Józefa Tischnera. Była to już dwudziesta edycja tej cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy. Ks. Tischner przez wiele lat zasiadał w jury tego konkursu, pisał również wstępy do antologii podsumowujących kolejne edycje.
Wspomnieć by należało o wielu imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”. Są wśród nich konkursy oratorskie (odbywające się cyklicznie w Łodzi), konkursy wiedzy o ks. Tischnerze (w Wadowicach), pikniki, rajdy i święta szkół tischnerowskich. Szczególnym wydarzeniem jest niewątpliwie Ogólnopolski Konkurs Informatyczny im. ks. Józefa Tischnera „Mikroprofesor”, który w ubiegłym roku odbył się po raz dziewiąty (finaliści spotkali się w Łopusznej 18 maja). W przyszłym roku dziesiąta, jubileuszowa edycja konkursu; objął ją patronatem marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Swoistym zwieńczeniem ubiegłego roku były VIII Wypominki Tischnerowskie, zorganizowane w dniach 9-11 listopada w Łopusznej przez Fundację Świat Ma Sens. W dyskusji w Dworku Tetmajerów wzięli udział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, aktor i reżyser Mikołaj Grabowski oraz biskup Tadeusz Pieronek. O swoich spotkaniach z ks. Tischnerem opowiadali autorzy poświęconych mu książek – Wojciech Bonowicz i Jarosław Makowski. Odbył się też specjalny pokaz filmu Beaty Dzianowicz „Twarze Łopusznej”.

Cieszy fakt, że działalność na niwie „tischnerowskiej” bywa coraz częściej doceniana przez władze. Kazimierz Tischner i Stanisława Trebunia-Staszel zostali w ubiegłym roku laureatami Nagrody Ars Quaerendi „za wkład w promowanie kultury regionalnej oraz propagowanie spuścizny ks. prof. Józefa Tischnera”. Nagrodę ustanowił Zarząd Województwa Małopolskiego, przyznano ją po raz piąty. Wojciech Bonowicz, m.in. za prace edytorskie oraz propagowanie i popularyzację myśli ks. Tischnera, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ze smutnych wydarzeń ubiegłego roku wspomnieć należy odejście z tego świata wielu przyjaciół idei tischnerowskiej. 3 lutego zmarł Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i uczony, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych. Był jednym z lekarzy opiekujących się ks. Tischnerem w okresie jego choroby. Miał 73 lata. 28 lutego w wieku 60 lat zmarł Jerzy Tawłowicz, przewodnik tatrzański, grafik, fotografik, poeta i pieśniarz, który przez ostatnie lata był jurorem Konkursu Poezji Religijnej im. ks. Józefa Tischnera. 2 czerwca odszedł Stefan Jurczak, zaprzyjaźniony z ks. Tischnerem działacz opozycyjny z okresu PRL, współzałożyciel „Solidarności” w Hucie im. Lenina. Zmarł w wieku 73 lat. 29 listopada w wieku 92 lat zmarł nestor środowiska „tygodnikowo-znakowego” Jacek Woźniakowski. Kilka dni później, 3 grudnia, przyszła wiadomość o śmierci wybitnego muzyka i malarza Władysława Trebuni-Tutki, którego ks. Tischner uczynił w „Historii filozofii po góralsku” podhalańskim Platonem. Miał 70 lat.

W minionym roku wiele działo się też wokół środowiska „tygodnikowo-znakowego”, z którym ks. Tischner przez całe lata był mocno związany. Wspomnijmy jeden fakt: setną rocznicę urodzin Jerzego Turowicza. Z tej okazji w Warszawie odsłonięto rondo jego imienia, a w Krakowie – tablice pamiątkowe na kamienicach, w których mieszkał. Poczta Polska wydała specjalny znaczek, a Anna Dymna zorganizowała specjalny Salon Poezji. Ukazały się też okolicznościowe książki, m.in. portret Jerzego Turowicza pióra Anny Matei („Co zdążysz zrobić, to zostanie”) oraz obszerne opracowanie „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie. 1945-1999”, dzieło trójki dziennikarzy: Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej.

A teraz największa niespodzianka: w październiku 2012 roku rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu dokumentalnego o ks. Tischnerze. O tej inicjatywie jeszcze na stronie Tischner.pl nie informowaliśmy. „Jego oczami” to niezależna produkcja, której głównym bohaterem jest Kazimierz Tischner. Reżyser filmu, Szymon Wróbel, chce pokazać ks. Tischnera nie z perspektywy ważnych wydarzeń historycznych, w których uczestniczył, ale z perspektywy młodszego brata, który stara się kontynuować jego dzieło. Wraz z Kazimierzem Tischnerem widz zwiedza miejsca związane z księdzem profesorem, spotyka osoby, które znał, odwiedza też instytucje, w których pamięć o autorze „Etyki solidarności” jest wciąż pielęgnowana. Zdjęcia do filmu były kręcone w Łopusznej, Starym Sączu, Krakowie, Radziszowie, Łodzi, Nowym Targu, na Turbaczu i na Żywiecczyźnie.

I na koniec – o nas samych. Strona Tischner.pl ciągle istnieje!!! Wspierana finansowo przez Ergo Hestię, a technicznie przez Znak przez cały rok informowała o tym, co się działo i dzieje. Mamy – jak na tak niszową stronę – stosunkowo dużo wejść (przeszło tysiąc tygodniowo). Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nadsyłają informacje, podpowiadają, co jeszcze zrobić, a przede wszystkim tym, którzy regularnie na nią zaglądają!!! Czytajcie i polecajcie nas innym!!!