20 stycznia minie dwudziesta rocznica nadania ks. Józefowi Tischnerowi przez Uniwersytet Łódzki doktoratu honoris causa. Był to pierwszy doktorat honorowy, jaki otrzymał autor „Filozofii dramatu”. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie zaplanowano na początek marca, ale już teraz odbędą się imprezy, które mają być przygotowaniem do tych obchodów. W poniedziałek 19 stycznia o godz. 15 w Salezjańskim Duszpasterstwie Akademickim „Węzeł” (ul Kopcińskiego 1/3) zaplanowano otwarte seminarium poświęcone myśli Tischnera, którego gośćmi będą m.in. Piotr Słowikowski i Wojciech Bonowicz.

Seminarium ma inaugurować cykliczne „Łódzkie Spotkania Tischnerowskie”. Jego organizatorami są: Klub Przyjaciół „Tygodnika Powszechnego”, Zakład Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego UŁ oraz Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej Wydziału Filologicznego UŁ.
Podczas spotkania, które rozpocznie się o godz. 15 w siedzibie Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” (ul Kopcińskiego 1/3, wejście obok Księgarni Salezjańskiej) zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego „Spotkanie” w reżyserii Piotra Słowikowskiego oraz dyskusję o postaci i myśli Tischnera z udziałem autora filmu i Wojciecha Bonowicza. Podczas spotkania będzie można nabyć książki ks. Tischnera i o ks. Tischnerze w atrakcyjnych cenach. Wstęp na spotkanie jest wolny.
O godz. 19 w kaplicy Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Węzeł” rozpocznie się Msza święta w intencji autora „Etyki solidarności”.
Dzień później, we wtorek 20 stycznia, Wojciech Bonowicz poprowadzi dwie „Lekcje czytania” poświęcone myśli Józefa Tischnera – o godz. 10 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 (al. Politechniki 38), a o godz. 13 w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa (ul. Kopernika 2). Współorganizatorem „Lekcji…” jest Fundacja Tygodnika Powszechnego.