Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza w sobotę 4 sierpnia na kolejny „Podwieczorek muzealny”. Jego bohaterem będzie ks. Józef Stolarczyk, pierwszy proboszcz zakopiański.

Postać ks. Stolarczyka doczekała się w ubiegłym roku obszernej monografii pióra Macieja Pinkwarta – „Pleban spod Giewontu”. Nazywany „apostołem Zakopanego” duchowny, który od 1848 roku pełnił w stolicy Tatr funkcję proboszcza, był niezwykle barwną postacią. Chłopski syn z Wysokiej koło Jordanowa, wykształcony w szkołach galicyjskich i węgierskich, wikary w Nowym Targu i Tarnowie, taternik, historiograf, uduchowiony pleban i kaznodzieja, nie stroniący wszakże od ziemskich uciech, bankier, hotelarz, organizator zakopiańskiego szkolnictwa i pierwszy popularyzator Zakopanego – ks. Stolarczyk do dziś pozostaje bohaterem legend i plotek, a jednocześnie jest jednym z tych duchownych, których nazwisko wpisało się na stałe w historię polskiej kultury.

Opublikowana przez wydawnictwo Wagant książka Macieja Pinkwarta przyniosła nie tylko szczegółową biografię duchownego, ale też naukowe opracowanie „Kroniki parafii zakopiańskiej” jego autorstwa i dziesiątki publikowanych po raz pierwszy dokumentów związanych z ks. Stolarczykiem (w tym m.in. teksty jego kazań, księgę dłużników proboszcza, czy testament duchownego).

Podwieczorek poświęcony ks. Stolarczykowi rozpocznie się o godz. 18 w Galerii Sztuki XX wieku w Willi Oksza (ul. hr. Władysława Zamoyskiego 25) w Zakopanem. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

 

Więcej informacji o działalności Muzeum Tatrzańskiego można znaleźć tutaj.

A książkę Macieja Pinkwarta „Pleban spod Giewontu” można zamówić tutaj.

 

Zdjęcie Willi Oksza pochodzi ze strony internetowej Muzeum Tatrzańskiego.