„Maski i twarze patriotyzmu” – taki tytuł nosi książka podsumowująca 11. Dni Tischnerowskie, które odbyły się w 2011 roku. Jej wydawcami są Instytut Myśli Józefa Tischnera oraz Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, a w książce znaleźć można m.in. wystąpienia Jana Čarnogursky`ego, Dariusza Gawina, Dariusza Kosińskiego, Władysława Stróżewskiego i Jerzego Szackiego.

„W niniejszej książce zebraliśmy teksty, których autorzy, zaproszeni do udziału w Dniach Tischnerowskich 2011, próbują uchwycić sedno problemu patriotyzmu. Jest to tym ciekawsze, że ich rozważania wychodzą z różnych źródeł i ujmują różne aspekty tej tematyki. Podstawowa relacja: jednostka – wspólnota, jednostka – naród, jednostka – ojczyzna rozpatrywana jest od samych fundamentów, od jej ontologiczno-antropologicznych podstaw i biologiczno-socjologicznych korzeni”, pisze we wstępie redaktorka tomu Maria Karolczak.
Rzeczywiście, udało się zebrać teksty niemal wszystkich wystąpień zaprezentowanych przed dwoma laty na sesji poświęconej patriotyzmowi. Są więc w książce głosy Jana Čarnogursky`ego („Nacjonalizm kontra
patriotyzm”), Marka A. Cichockiego („Metafizyka i polityka”), Dariusza Gawina („Przyszłość patriotyzmu”), Dariusza Kosińskiego („Ulica jako scena narodowa – patriotyzm po 10 kwietnia”), Zbigniewa Stawrowskiego („Tischner o narodzie i Ojczyźnie”), Jerzego Szackiego („Patriotyzm jako >>błąd<< i jako >>cnota<<”) i Tadeusza Szawiela („Egzystencjalne źródła patriotyzmu i rzeczywistość społeczna”). Zabrakło jedynie dwóch wystąpień: Aleksandra Bobko i – bardzo istotnego dla toczonych później dyskusji – wystąpienia Bronisława Łagowskiego, którzy nie dosłali opracowanych wersji swoich referatów.
W książce znalazł się też wykład Władysława Stróżewskiego wygłoszony w ramach cyklu „Colloquia Tischneriana”, a poświęcony problematyce uczestnictwa (partycypacji), oraz zapis „Jaskini filozofów” – dyskusji „O ojczyźnie, miłości i sprawach pokrewnych” – w której obok prof. Stróżewskiego udział wzięli Jana Čarnogursky i o. Jan Andrzej Kłoczowski OP (dyskusję prowadzili Elżbieta Kot i Wojciech Bonowicz).
Spośród trzynastu dotychczasowych edycji Dni Tischnerowskich aż osiem doczekało się podsumowania w postaci książek. Ich wydawcą lub współwydawcą był przeważnie Znak, „Maski i twarze patriotyzmu” ukazały się jednak w Instytucie Myśli Józefa Tischnera, który był głównym organizatorem edycji jedenastej. Książkę można nabyć tutaj.