W środę 28 września w katedrze wawelskiej odbyła się konsekracja nowych biskupów archidiecezji krakowskiej: Grzegorza Rysia i Damiana Muskusa OFM. Data jest szczególna: tego samego dnia i w tym samym miejscu, tyle że 58 lat wcześniej, sakrę biskupią otrzymał Karol Wojtyła. Jak podkreślił uczestniczący w uroczystości o. Leon Knabit: "Na razie sto procent biskupów wyświęconych 28 września w katedrze na Wawelu zostało papieżami!".

Ksiądz biskup Grzegorz Ryś ma 47 lat. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1988 roku z rąk kardynała Macharskiego. W 1994 roku uzyskał doktorat, a w 2002 habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Był członkiem komisji historycznych w procesach beatyfikacyjnych , między innymi w procesie Jana Pawła II. Od 2007 roku był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a w 2010 roku został przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce. Co roku bierze udział w pieszej pielgrzymce z Krakowa na Jasną Górę. Autor kilku książek, stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", gdzie prowadzi rubrykę "Okruchy słowa". Uczestnik Dni Tischnerowskich w Krakowie i Rekolekcji Tischnerowskich w Ludźmierzu. W posłudze biskupiej będzie mu towarzyszyło zawołanie: „Virtus in infirmitate” (Moc w słabości). W herbie biskupim umieścił motyw z pateny biskupa Maura z początku XII w., odnalezionej na Wawelu: wyłaniającą się z obłoków błogosławiącą rękę Opatrzności, a za nią równoramienny, ozdobny krzyż.

Ksiądz biskup Damian Andrzej Muskus ma 44 lata. Urodził się w Leżajsku, ukończył seminarium duchowne oo. bernardynów, święcenia kapłańskie otrzymał z rąk arcybiskupa Mariana Jaworskiego w 1993 roku. Doktoryzował się na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Był
wychowawcą kleryków, a następnie rektorem w Wyższym Seminarium Duchownym
Ojców Bernardynów. W roku 2005 został mianowany kustoszem sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Warto wspomnieć, że właśnie temu sanktuarium ks. Tischner powierzył swoją "Książeczkę pielgrzyma" (jest ona ciągle wznawiana przez wydawnictwo Calvarianum). Swoim zawołaniem biskup Muskus uczynił słowa: „Ecce Mater tua” (Oto Matka Twoja). W jego herbie na złotej tarczy widnieje czerwony krzyż wzorowany na średniowiecznej ikonie z kościoła św. Damiana z Asyżu (w duchowości franciszkańskiej krzyż ten jest symbolem wybrania św. Franciszka). Stanowi on tło dla postaci Chrystusa i stojącej obok Maryi.