Wybitny czeski myśliciel, duszpasterz i publicysta ks. Tomáš Halík został tegorocznym laureatem Nagrody Templetona. Nagroda ta przyznawana jest osobom indywidualnym „za działania związane z pokonywaniem barier pomiędzy nauką a religią”. Jej laureatami byli już m.in. Matka Teresa z Kalkuty, Cicely Saunders, Aleksander Sołżenicyn, Carl Friedrich von Weizsäcker, John Polkinghorne, Charles Taylor i ks. Michał Heller.

Jak podaje KAI, laureat wyraził radość, że informację o przyznaniu mu tego wyróżnienia ogłoszono w dniu, w którym przypadała pierwsza rocznica pontyfikatu papieża Franciszka. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Halík podkreślił znaczenie promowanej przez papieża „kultury spotkania”. Wyznał też, że postrzega tę nagrodę jako wyraz hołdu dla swych nauczycieli, z których wielu cierpiało w komunistycznych obozach pracy i więzieniach. „Byli dla mnie natchnieniem zarówno intelektualnie jak moralnie”, powiedział ks. Halík.

Tegoroczny laureat Nagrody Templetona jest bardzo popularny w Polsce. Ukazały się tu przekłady wszystkich jego książek, ostatnio – tom rozmów przeprowadzonych przez o. Tomasza Dostatniego OP zatytułowany „Różnorodność pojednana”. Wielokrotnie też odwiedzał Polskę; był m.in. gościem głównym 10. Dni Tischnerowskich w 2010 r., w trakcie których wygłosił wykład i wziął udział we wspólnej debacie z Charlesem Taylorem. W Polsce często nazywany jest „czeskim Tischnerem”, ze względu na podobne rozumienie Kościoła i własnej postawy jako duchownego oraz szerokie horyzonty intelektualne.

Wychowany w zlaicyzowanej rodzinie inteligenckiej, do wiary doszedł poprzez literaturę i filozofię. Święcenia przyjął potajemnie w październiku 1978 r. Działał w strukturach Kościoła podziemnego, będąc jednym z najbliższych współpracowników kardynała Franciszka Tomáška. Równocześnie pracował w klinice jako psychoterapeuta. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych katolickich intelektualistów. W ostatnich latach otrzymał m.in. Nagrodę Romano Guardiniego (2010) oraz Nagrodę za Najlepszą Książkę Teologiczną Europy (2011). Władze polskie przyznały mu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2012). Od dwóch lat jest członkiem międzynarodowego doradczego zespołu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Najnowszą książkę ks. Tomásza Halíka można zamówić tutaj.