W piątek 21 września rozpoczyna się XI Zjazd Gnieźnieński. Jego gośćmi będą m.in. filozofka Chantal Delsol, polityk i prawnik Rocco Buttiglione, a także troje laureatów Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – Janina Ochojska, ks. Manfred Deselaers i Paweł Śpiewak.

 

Tematem tegorocznego zjazdu jest „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Impreza potrwa do niedzieli 23 września. W programie znalazły się nabożeństwa, dyskusje, warsztaty, koncerty, a także wystawa związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Odnowione Zjazdy Gnieźnieńskie są na początku XXI wieku ważnym miejscem spotkań chrześcijan z Europy Środkowo-Wschodniej”, piszą organizatorzy. „Zjazdy odbywają się w Gnieźnie – kolebce polskiego katolicyzmu i pierwszej stolicy Polski. Organizowane są przez metropolitę gnieźnieńskiego, prymasa Polski w ścisłej współpracy z polskimi organizacjami katolickimi i chrześcijańskimi, w duchu dialogu i pluralizmu. W nawiązaniu do gnieźnieńskiej tradycji św. Wojciecha, patrona niepodzielonego jeszcze Kościoła, Zjazdy mają szeroki charakter ekumeniczny, a także międzyreligijny. Zapraszamy do Gniezna również ludzi niewierzących, aby podjąć z nimi dialog w imię wspólnego dobra całego społeczeństwa. W ten sposób chcemy tworzyć kulturę spotkania, o co tak bardzo apeluje papież Franciszek”.

Zwracamy uwagę na niektóre z zaplanowanych wydarzeń. I tak w piątek 21 września prof. Chantal Delsol weźmie udział w spotkaniu zatytułowanym: „Kochaj i rób, co chcesz? Wolność chrześcijańska w świecie, w którym wszystko wolno”. Tego samego dnia otwarta zostanie wystawa „Marzenia o wolności. W setną rocznicę niepodległości”, w której wykorzystano teksty Bohdana Cywińskiego, można będzie wziąć udział w jednym z „warsztatów chrześcijańskiej nadziei” (ks. Manfred Deselaers wraz z Joanną Barcik poprowadzą warsztat zatytułowany „Auschwitz jako ostrzeżenie”), a wieczorem, podczas Ekumenicznej Drogi Wolności na ulicach miasta, homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś.

W sobotę 22 września zaplanowano kilka sesji, odbywających się od rana w dwóch równoległych turach: „Kryzys migracyjny – kryzys uchodźczy – kryzys solidarności?” (z udziałem m.in. bp. Krzysztofa Zadarki), „Ojczyzna europejska. Rola Polski w Europie” (z udziałem Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka), „Miłość ojczyzny. Między patriotyzmem a egoizmem narodowym” (z udziałem Pawła Śpiewaka), „Wolni do pojednania” (z udziałem ks. Manfreda Deselaersa), „Czy naprawdę na pierwszym miejscu? Osoby z niepełnosprawnościami w Kościele i społeczeństwie” (z udziałem Janiny Ochojskiej), oraz „>>Młodsi bracia<< w starej Europie: razem, ale jak?”. (Z informacji uzyskanych przez Tischner.pl wynika, że udział Janiny Ochojskiej stoi pod znakiem zapytania, ze względu na kłopoty zdrowotne zaproszonej.)

Rocco Buttiglione pojawi się w niedzielę 23 września na spotkaniu zatytułowanym „>>Za wolność waszą i naszą<<. Być wolnym to być dla innych”. Tego samego dnia zaplanowano też m.in. spotkanie „Bol świata jest bólem Kościoła”, w którym udział weźmie kard. Peterem Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

 

Cały program oraz wszystkie potrzebne informacje można znaleźć tutaj.