Tytuł czatu - Janina Ochojska-Okońska: „Przemoc karmi się głodem”
admin

Dołączył: 28.09.2008
Posty: 11
Wysłany: 20.07.2012, 12:55

„Czasami zastanawiam się, ile osób >>uwiera<< to, że codziennie umiera z głodu 26 tysięcy ludzi. Mnie to przeszkadza”, mówi założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej w wywiadzie dla miesięcznika „Znak” (nr 7-8/2012). Dlaczego milionom ludzi brakuje nie tylko pożywienia, ale nawet dostępu do pitnej wody? Jak możemy pomóc tym, którzy są w krytycznej sytuacji? O tym mówi laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera w rozmowie z Marzeną Zdanowską.

Beszad

Dołączył: 11.04.2010
Posty: 5
Wysłany: 20.07.2012, 12:55

Podoba mi się podejście do rozwiązywania problemu głodu, zaproponowane przez panią Janinę Ochojską. Stwarza ono podwójnie korzystną sytuację: 1) produkcja żywności odbywa się metodami najbardziej zbliżonymi do naturalnych, 2) przywrócony jest szacunek dla pracy i chleba poprzez świadomość własnej odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Dzisiejsze programy są tak silnie zbiurokratyzowane i zinstytucjonalizowane, że relacja człowiek-człowiek gubi się gdzieś w statystycznych liczbach. Natomiast samo poczucie odpowiedzialności w warunkach zachodniej polityki jest tak bardzo nadwątlone, że większość naszej aktywności obraca się w marnotrawstwo.

Spójrzmy dziś na ziemie leżące odłogiem - nie tylko dlatego, że nie opłaca się ich uprawiać (bo fiskus zabierze większość dochodu), ale również dlatego, że rolnik gubi się w zawiłych procedurach unijnych. To dlatego padła wszędzie hodowla. Kiedyś Bieszczady, w których mieszkam, były jednym wielkim pastwiskiem - dziś częściej można tu spotkać sterty gnijącego siana (łąki koszone dla samych dopłat unijnych), niż żywą owcę lub krowę...

Templariusz

Dołączył: 23.08.2013
Posty: 6
Wysłany: 23.08.2013, 09:36

Mnie hipokryzja świata wobec Syrii .... wcześniej wobec rzezi plemmiennych w Afryce, a i u nas w dawnej Jugosławii mielismy to samo .....

Zaloguj się, aby móc komentować.