Socjolożka Arlie Russell Hochschild, pisarki Anna Bikont, Dorota Masłowska, Agneta Pleijel i Olga Tokarczuk, filozof Marc Crépon oraz historyk i dziennikarz Adam Hochschild to niektórzy z gości tegorocznej edycji Festiwalu Conrada, która odbędzie się w dn. 23-29 października w Krakowie. Tematem przewodnim tej edycji jest „Niepokój”.

Arlie Russell Hochschild to amerykańska socjolożka, emerytowana profesorka Uniwersytetu Berkeley. W swoich praca skupia się na badaniu wpływu ludzkich emocji na podejmowanie decyzji i konstruowanie systemów wartości. W sierpniu 1998 była gościem ósmego z cyklu spotkań papieża Jana Pawła II z intelektualistami organizowanych w Castel Gandolfo przez Instytut Nauk o Człowieku. Jest autorką dziewięciu książek, ostatnia z nich to „Strangers in Their Own Land: Anger and Mourning on the American Right” (2016), nominowana do National Book Award, w której analizuje genezę poglądów radykalnie prawicowego skrzydła partii republikańskiej Tea Party. O tej właśnie książce w czwartek 26 października o godz. 16 w Pałacu Czeczotki (róg ul. Wiślnej i św. Anny 2) porozmawia z nią Michał Paweł Markowski. Tytuł rozmowy: „Obcy na własnej ziemi”.

„Czy nadzieja jest możliwa w świecie nienawiści?” – taki tytuł nosi wykład, który w tym samym miejscu w środę 25 października o godz. 20 wygłosi francuski filozof Marc Crépon. Spotkanie z nim również poprowadzi Michał Paweł Markowski. Crépon opublikował ostatnio książkę „Wyzwanie rzucone przez nienawiść. Esej o odrzuceniu przemocy” (L’Épreuve de la haine: Essai sur le refus de la violence, Paris 2016), która będzie punktem wyjścia spotkania na Festiwalu Conrada. W wywiadzie udzielonym paryskiemu dziennikowi „Libération” powiedział o niej m.in.: „Napisałem tę książkę, gdyż doświadczenie przemocy jest dziś źródłem codziennego niepokoju. Wystarczy włączyć telewizor, radio lub komputer, by natychmiast utonąć w opowieściach pełnych przemocy, nie tylko związanych z wojnami i terrorem, ale wszelkimi formami przemocy, także przemocy słownej, społecznej i intymnej, która puka do drzwi. Mamy dziś wrażenie, że przemoc nałożyła się na rzeczywistość i że rzeczywistość jest jedynie przemocą. Chciałem zrozumieć jaki jest wspólny mianownik tych wszystkich form przemocy”.

Z kolei Adam Hochschild to amerykański historyk i dziennikarz, znany w Polsce m.in. z książek poświęconych historii kolonializmu i niewolnictwa: „Duch króla Leopolda. Opowieść o chciwości, terrorze i bohaterstwie w kolonialnej Afryce (2012) oraz „Pogrzebać kajdany. Wizjonerzy i buntownicy w walce o zniesienie niewolnictwa” (2016). HJest laureatem wielu nagród literackich, a od 2014 r. członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki. W piątek 27 października Hochschild  o godz. 16 w Pałacu Czeczotki wygłosi The Annual Joseph Conrad Lecture, a następnie weźmie udział w rozmowie zatytułowanej „Osądzeni za bierność”, którą poprowadzi Dariusz Rosiak.

Polecając te trzy wydarzenia, zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z całym bogatym programem Festiwalu Conrada, który można znaleźć tutaj.