„Myślenie jest rzeczą groźną” – taki tytuł nosić będzie wykład wybitnej francuskiej filozofki, Chantal Delsol, głównego gościa tegorocznych Dni Tischnerowskich. Wygłosi go w czwartek 24 kwietnia o godz. 17 w Auditorium Maximum UJ (ul. Krupnicza 33). Tego samego dnia weźmie też udział w „Jaskini filozofów”, której wątkiem przewodnim będzie pytanie: „Co to znaczy odważnie myśleć?”

Chantal Delsol (1947) jest filozofką, publicystką i pisarką, członkinią Akademii Francuskiej. Zajmuje się filozofią polityczną, historią idei i antropologią filozoficzną.
Studiowała filozofię i historię sztuki na uniwersytecie w Lyonie. Pracę doktorską z filozofii politycznej („O tyranii, despotyzmie i dyktaturze w starożytności grecko-rzymskiej”) obroniła w 1982 roku na Sorbonie pod kierownictwem Juliana Freunda, jednego z patronów francuskiej myśli konserwatywno-liberalnej. Jest profesorem Uniwersytetu Paris-Est Marne-la-Vallée, w ramach którego utworzyła w 1993 roku Instytut Badawczy Hannah Arendt (zwany też Ośrodkiem Studiów Europejskich). Zadaniem tej placówki jest m.in. badanie powiązań między myślą zachodnio-, środkowo- i wschodnioeuropejską. Od 2008 roku w paryskim Kolegium Bernardynów prowadzi Obserwatorium Nowoczesności (Observatoire de la Modernité). Jako publicystka współpracuje z dziennikiem „Le Figaro” oraz tygodnikiem „Valeurs Actuelles”. Jest mężatką i matką sześciorga dzieci.
Delsol to jedna z najciekawszych postaci współczesnej myśli francuskiej. Jest autorką kilkunastu książek filozoficznych i czterech powieści. Po polsku ukazały się: „Zasada pomocniczości” (1995), „Esej o człowieku późnej nowoczesności” (2003) i „Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych” (2011) oraz powieść „Wariatki” (2002, 2003).

Kilkakrotnie odwiedzała Polskę, wzięła m.in. udział w 1. Dniach Tischnerowskich w 2001 roku. Wspominała wtedy o swojej znajomości z ks. Józefem Tischnerem: „Kiedy zaprosiliśmy go na nasz uniwersytet w Marne-la-Vallée, miałam okazję dostrzec pokrewieństwo naszych myśli, stąd zrodziła się przyjaźń – krótka, niestety”. W 2012 r., kiedy we Francji ukazał się przekład „Filozofii dramatu” Tischnera, Chantal Delsol poprzedziła go wstępem.
W 2003 roku była też gościem Uniwersytetu Latającego Znaku; wygłosiła wówczas wykład „Banalność zła”, nawiązujący do myśli Hannah Arendt.

Ks. Józef Tischner bardzo cenił sobie twórczość Chantal Delsol. Jednej z jej książek – „Le Souci contemporain” (Współczesna troska) – poświęcił obszerny esej zatytułowany „Upadek Ikara”, który został opublikowany w tomie „Ksiądz na manowcach”. „Nie wiem, jakie przyjęcie miała >>Współczesna troska<< w ojczyźnie autorki. Dla mnie stała się jedną z najważniejszych propozycji ostatnich lat”, pisał. „Brałem ją do ręki po to, aby z jednej strony dać się wyprowadzić z naszego postkomunistycznego zaścianka, a z drugiej – pozwolić wprowadzić się w krąg problemów, przed którymi stoją intelektualiści tzw. normalnego świata. O tym, jakie problemy dźwiga na karku człowiek, który wychodzi ze świata sowietyzmu, wszyscy z grubsza wiemy. Ale co przeżywa człowiek, który żyje w centrum nowoczesności – człowiek, ku któremu zbliżamy się, wchodząc do jednoczącej się Europy – tego nie wiemy. Od pierwszych zdań tej książki rysuje się jednak podobieństwo: i my, i oni znów znaleźliśmy się w labiryncie, z którego mieliśmy się wyrwać”.
Zainteresowani twórczością Chantal Delsol mogą zamówić jej ostatnią książkę opublikowaną po polsku, zatytułowaną „Czym jest człowiek?”.