zdjecie

Wodziński o Tischnerze

„Każde spotkanie z Józefem Tischnerem – nawet w najpowszedniejszych okolicznościach – było dla mnie doświadczeniem istotnym. Trwało znacznie dłużej niż bezpośredni kontakt. Zostawiało ślady, których nie zacierał ani czas, ani oddalenie”, pisał po śmierci ks. Józefa Tischnera zmarły niedawno Cezary Wodziński.
zdjecie

Janina Ochojska w Opolu

Założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2006 r., pojawi się w piątek 17 czerwca na Festiwalu Książki Opole 2016. Spotkanie z nią, które o godz. 16 rozpocznie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, poprowadzi Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Zmarł Cezary Wodziński

12 czerwca, po długiej chorobie, zmarł Cezary Wodziński – filozof, eseista, wybitna postać polskiej humanistyki. Autor kilkunastu książek poświęconych m.in. myśli Dostojewskiego, Heideggera czy Szestowa. Uczeń Barbary Skargi, jako jednego ze swoich filozoficznych mistrzów wskazywał Józefa Tischnera. Miał 57 lat.
zdjecie

Ks. Boniecki: Kościół naprawia swoje błędy

„Na złe wiadomości o Kościele jest popyt. Nic dziwnego. Instytucja, która występuje jako stróż dobrych obyczajów i przewodnik na drodze do świętości, wręcz prowokuje do szukania słabych punktów”, pisze w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (nr 24/2016) redaktor-senior ks. Adam Boniecki.
zdjecie

Ks. Michał Heller w kinie „Atlantic”

Książka rozmów z ks. Michałem Hellerem „Wierzę, żeby rozumieć” sprzedała się do tej pory w nakładzie blisko 9-tysięcznym i nadal cieszy się zainteresowaniem czytelników. Zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania z autorami, które odbyło się 17 marca w warszawskim kinie „Atlantic”. Nosiło ono tytuł: „Wszechświat Hellera”.
zdjecie

Tischner o niebie i skakaniu

„Skrycie myślę, że Pan Bóg da mi w drugim życiu możliwość poskakania na nartach... albo jakąś za to godną rekompensatę”, mówił w 1995 r. w rozmowie z Jackiem Żakowskim ks. Józef Tischner. Przypominamy fragment ksiązki „Tischner czyta Katechizm”, zaczerpnięty z rozdziału zatytułowanego „Niebo”.
zdjecie

Podróż księdza Józka

„Czy wiesz, że w Polsce 70 procent katolików nie wierzy w Zmartwychwstanie?” Pytanie to nurtuje księdza Józka, który w poszukiwaniu odpowiedzi wyrusza w długą podróż… Tak zaczyna się dramat Pawła Kamzy „Skocznia w Jerozolimie”, który wiosną tego roku miał premierę w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Główny bohater sztuki wzorowany jest na ks. Józefie Tischnerze. Najbliższe spektakle – 7, 8, 9 i 14 czerwca.
zdjecie

Kluby Tygodnika Powszechnego zapraszają

Spotkanie z poetą Bronisławem Majem w Krakowie, dyskusja o tym, czy media niszczą myślenie w Poznaniu, rekolekcje z ks. Adamem Bonieckim w Warszawie – oto niektóre z wydarzeń organizowanych przez Kluby Tygodnika Powszechnego w najbliższym czasie.
zdjecie

Szymon Hołownia: „Polska potrzebuje solidarności”

„Powinniśmy cofnąć się o krok i sięgnąć po te narzędzia, których jako ostatnich umieliśmy używać wspólnie. Właśnie po solidarność. Tę, o której pisał ks. Tischner: à la Miłosierny Samarytanin, który gdy ktoś krwawi, nie wygłasza przemówień, nie leci tropić winnych, tylko pochyla się i, jak umie, tak bandażuje”, napisał w „Tygodniku Powszechnym” (nr 22/2016) Szymon Hołownia.
zdjecie

Jak ks. Michał Heller świętował 80. urodziny?

Anna Dymna, Joachim Mencel i Jacek Romanowski – oto gwiazdy benefisu ku czci ks. Michała Hellera, który odbył się w Krakowie 12 marca b.r. Pełny zapis imprezy, zorganizowanej przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, można znaleźć w Internecie.
zdjecie

Adam Workowski o „wykolejonych emocjach”

„Filozofowie twierdzili, że dusza ludzka jest zagrożona przez >>stugłowego potwora emocji<< (Platon). Podstawowym lekarstwem na to niebezpieczeństwo było praktykowane przez tysiąclecia poddanie emocji rozumowi”, pisze filozof Adam Workowski w artykule „Wykolejone emocje” opublikowanym w miesięczniku „Znak” (nr 732 – maj 2016).
zdjecie

Dni Tischnerowskie 2016: wręczenie Nagrody Tischnera

Od zakończenia tegorocznych Dni Tischnerowskich minął miesiąc. Publikujemy filmową relację z wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, a także obszerny reportaż z całej imprezy autorstwa Wojciecha Fułka.
zdjecie

Tischner o Trójcy Świętej

„Skoro Bóg jest miłością, to znaczy, że jest w Nim jakieś napięcie. Bóg miłuje samego siebie, a miłować samego siebie to odkrywać w sobie jakąś różnicę i jednocześnie te różnice łączyć”, mówił w 1997 r. ks. Józef Tischner w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Zapis kazania – w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (nr 21/2016).
zdjecie

Poniedziałki z Tischnerem: „Anachroniczność chrześcijaństwa”

Taki intrygujący tytuł będzie miał wykład, który filozof Krzysztof Mech wygłosi w poniedziałek 23 maja w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie (ul. Sławkowska 14, I piętro). Początek, jak zawsze, o godz. 18.
zdjecie

Jerzy Sosnowski nominowany do Nike

Tom esejów Jerzego Sosnowskiego „Co Bóg zrobił szympansom?” znalazł się na tzw. długiej liście książek nominowanych do Nagrody Nike. Wcześniej za tę samą książkę autor otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. W niedzielę 22 maja Jerzego Sosnowskiego będzie można spotkać na 7. Warszawskich Targach Książki.
zdjecie

Festiwal Kopernika: wybrane wydarzenia

Wykłady Gregory`ego Chaitina, Stefana Chwina, ks. Michała Hellera i Semira Zekiego, dyskusje o pięknie jako kryterium prawdy i jako dowodzie na istnienie Boga, spotkania z ks. Zbigniewem Lianą i Karolem Tarnowskim – oto niektóre punkty programu tegorocznego Festiwalu Kopernika w Krakowie.
zdjecie

Michał Heller: „Gdyby nie matematyka, świata by nie było”

„Według mnie, nie ma myślącego rozsądnie człowieka, który nie przyjmuje jakiegoś absolutu”, twierdzi ks. Michał Heller. We wtorek 17 maja rozpoczyna się w Krakowie trzecia edycja Festiwalu Kopernika. Z tej okazji przypominamy fragment rozmowy z jego gospodarzem, która ukazała się w wydanej kilka miesięcy temu książce „Wierzę, żeby rozumieć”.
zdjecie

Poniedziałki z Tischnerem: O filozofii Jana Patočki

Wybitny czeski fenomenolog Jan Patočka to postać w Polsce ciągle słabo znana. Tym bardziej warto wybrać się w poniedziałek 16 maja na wykład prof. Marka Drwięgi „O ruchu egzystencji ludzkiej i wolności w filozofii Jana Patočki”. Wykład odbędzie się w Instytucie Myśli Józefa Tischnera w Krakowie (ul. Sławkowska 14, I piętro). Początek o godz. 18.
zdjecie

16. Dni Tischnerowskie: „Jaskinia filozofów”

Tegoroczna „Jaskinia filozofów” odbyła się w piątek 22 kwietnia w Kinie „Kijów”. Poprzedzić ją miał wykład gościa głównego Dni – wybitnego amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Niestety, w ostatniej chwili atak ostrej grypy uniemożliwił mu przyjazd do Krakowa. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wieczoru.
zdjecie

Copernicus Festival 2016: Piękno

Fizyk i kosmolog Julian Barbour, matematyk i informatyk Gregory Chaitin, neurobiolog Semir Zeki oraz pisarze John Banville i Stefan Chwin – oto główne gwiazdy trzeciej edycji Festiwalu Kopernika, która odbędzie się w Krakowie w dniach 17-22 maja. Tematem tegorocznej edycji jest „Piękno”. Gospodarzem imprezy będzie – jak zawsze – ks. Michał Heller.

NEWSLETTER