zdjecie

Na powitanie papieża Franciszka

„Trzymamy w ręce Ewangelię i zastanawiamy się, co to znaczy, że Bóg jest miłością. Sądząc po mizernych owocach owych rozmyślań, wygląda, że to niełatwe zadanie”. Na powitanie papieża Franciszka, przybywającego do Polski na Światowe Dni Młodzieży (27-31 lipca), publikujemy fragmenty jednego z ostatnich tekstów ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

„Franciszek w Krakowie” – przewodnik po duszy miasta

Kard. Karol Wojtyła o Janie Tyranowskim, ks. Józef Tischner o siostrze Faustynie, Wojciech Bonowicz o ks. Józefie Tischnerze, bp Grzegorz Ryś o Krakowie jako „mieście miłosierdzia” – to tylko niektóre z tekstów, jakie znajdziemy w wydaniu specjalnym „Tygodnika Powszechnego”, przygotowanym na rozpoczynające się w tym tygodniu XXXI Światowe Dni Młodzieży.
zdjecie

Laureaci Nagrody Tischnera: Janina Ochojska

„Wolność do czegoś zobowiązuje. Wolność nie jest tylko po to, żeby cieszyć się i korzystać z niej bez umiaru”, podkreśla Janina Ochojska, laureatka Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2006 roku. Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z założycielką i szefową Polskiej Akcji Humanitarnej.
zdjecie

Pół wieku Sabałowych Bajań

Wprawdzie do 50. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej patronowi tej niezwykłej imprezy. Jan Krzeptowski „Sabała” – gawędziarz, pieśniarz i przewodnik – to postać dla Podhala symboliczna. Wernisaż wystawy „Bajania, bajania, Sabały bajania” odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 17 w „Domu Ludowym” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. Kościuszki 87).
zdjecie

O nartach w środku lata

To nie żart: w czwartek 21 lipca Tatrzański Park Narodowy i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie poświęcone książce Beaty Słamy i Wojciecha Szatkowskiego „Magia nart”. To pierwsza tak obszerna (blisko 900 stron!) monografia polskiego narciarstwa.
zdjecie

Laureaci Nagrody Tischnera: Wojciech Jagielski

Tego lata proponujemy spotkania z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Dziś – wywiad z Wojciechem Jagielskim, który został wyróżniony w 2003 roku w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”. Wyróżniono go za zbiór reportaży o Afganistanie „Modlitwa o deszcz”.
zdjecie

Kapuściński o islamie

„Islam, w przeciwieństwie do innych religii, skutecznie opiera się procesom sekularyzacyjnym. Właśnie to niepokoi zachodnich politologów i socjologów. Amerykanie myśleli, że jeżeli da się Coca Colę, telewizor i samochód, to obdarowani staną się podobni do Amerykanów. Tak się jednak nie dzieje”, mówił Ryszard Kapuściński. Publikujemy rozmowę z pisarzem, zatytułowaną „Minaret świata”, którą dla miesięcznika „Znak” przeprowadzili Wojciech Bonowicz i Łukasz Tischner. W 2002 r. Kapuściński otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

Tischner a „Fenomenologia ducha”

„Idee bez faktów są bezsilne, fakty bez idei są ślepe. Podstawowym faktem historii jest człowiek. Zrozumieć historię to zrozumieć człowieka – ale i na odwrót: zrozumieć człowieka to zrozumieć historię jego idei i jego czynów”, pisał w przedmowie do „Spowiedzi rewolucjonisty” ks. Józef Tischner. Przypominamy ten tekst, zachęcając do lektury całej książki, której nowe wydanie trafiło niedawno do księgarń.
zdjecie

Paweł Śpiewak: „Musimy rozmawiać”

„Kiedy się czyta historie sprzed lat, można bez trudu dostrzec, że dwa narody niby żyły obok siebie, ale nie za bardzo się przyjaźniły i komunikowały”, mówi o niełatwych stosunkach polsko-żydowskich Paweł Śpiewak, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2013 r. Wywiad przeprowadzony przez Marcina Gutowskiego i zatytułowany „Każda zła emocja ma uzasadnienie” ukazał się w lipcowym numerze miesięcznika „W drodze” (nr 7/2016).
zdjecie

„Jak możliwa jest filozofia w nauce?”

„Jeśli jakaś idea ma być płodna, nie trzeba na początku od razu wszystkiego definiować”, mówił ks. Michał Heller w trakcie dyskusji poświęconej filozofii w nauce. Oprócz wybitnego filozofa i kosmologa wzięli w niej udział także logik i filozof Jan Woleński oraz neurobiolog Jerzy Vetulani. Dyskusję, zorganizowaną przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, prowadził Bartosz Brożek.
zdjecie

Tischner, Hegel, rewolucja

„Hegel i jego rozumienie dziejów pozostaje wciąż wielkim wyzwaniem dla intelektualistów. Jest on jednak również wyzwaniem dla ludzi wierzących – to znaczy dla tych, którzy chcą oglądać Boga w historii”, pisał w 1993 roku ks. Józef Tischner we wstępie do książki „Spowiedź rewolucjonisty. Wokół `Fenomenologii ducha` Hegla”. Czytając niemieckiego filozofa, starał się zrozumieć polskich „rewolucjonistów”. Właśnie ukazało się nowe wydanie tej książki.
zdjecie

70 lat miesięcznika „Znak”

Pisarz Tahar Ben Jelloun, teolog muzułmański Tariq Ramadan oraz zaprzyjaźniony z papieżem Franciszkiem rabin Abraham Skórka, publicystka Józefa Hennelowa, a także filozofowie Roberto Esposito, Paul Ricoeur, Karol Tarnowski i Charles Taylor – oto niektórzy autorzy jubileuszowego numeru miesięcznika „Znak” (nr 734-735). Pismo, z którym przez całe lata związany był ks. Jozef Tischner, obchodzi swoje 70-lecie.
zdjecie

44. Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej

Jeżeli planujecie w lipcu wyjazd na Podhale, koniecznie musicie odwiedzić Łopuszną. A najlepiej – w niedzielę 17 lipca, kiedy odbywać się tam będzie 44. Konkurs Potraw Regionalnych „Góralskie Jadło”. To największa i najstarsza impreza tego typu na Podhalu, którą ks. Tischner regularnie odwiedzał, a bywało, że także zasiadał w jej jury.
zdjecie

Michał Heller: „Bóg i logika”

„Wybrałem temat dla mnie nowy, jeszcze nigdzie na ten temat nie pisałem”, mówił ks. Michał Heller podczas konferencji „Bóg i nauka” zorganizowanej przez Koło Naukowe Studentów Filozofii UPJPII w grudniu 2015 roku. Ten nowy temat to – Bóg i logika. Czy istnieje jakaś absolutna logika? I jaka logikę mamy stosować w odniesieniu do Boga?
zdjecie

Tischner o śmierci

„Natrafiłem kiedyś na plik rękopisów Husserla poświęconych zagadnieniu nieśmiertelności. A więc i on też... Pisał mniej więcej tak: jeśli potrafisz myśleć o swoim lęku, znaczyć to będzie, że już wyzwoliłeś się spod lęku, już przestałeś się lękać; (…) jeśli potrafisz myśleć o swojej śmierci, już jesteś ponad nią”. W 16. rocznicę śmierci ks. Józefa Tischnera przypominamy kilka jego myśli na temat odchodzenia i lęku przed śmiercią.
zdjecie

Nowa książka o. Wacława Hryniewicza

„Ewangelia jest pewną całością. Nie ma w jej tekście zdań, które nie byłyby powiązane z resztą. Niestety, w praktyce kościelnej niektóre słowa i zdania absolutyzowano, podczas gdy inne spychano w cień. Trzeba na nowo zobaczyć jedne na tle drugich, w ich wzajemnych relacjach”, mówi w nowej, obszernej rozmowie-rzece wybitny teolog, laureat m.in. Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, o. Wacław Hryniewicz OMI.
zdjecie

16. rocznica śmierci – obchody w Łopusznej

Otwarcie wystawy obrazów Mariana Gromady „Ksiądz Tischner i przyjaciele” i występ zespołu „Podhale – Grupa Spiska” z Jurgowa uświetnią obchody 16. rocznicy śmierci ks. Józefa Tischnera w Łopusznej. Obchody zaplanowano na niedzielę 26 czerwca.
zdjecie

S. Małgorzata zaprasza na Święto Ubogich

W najbliższą sobotę 25 czerwca w Warszawie, obok Świątyni Opatrzności Bożej, odbędzie się Święto Ubogich. Wystąpią m.in. Muniek Staszczyk i Tomasz Budzyński, a imprezę poprowadzą Szymon Hołownia i Maciej Rayzacher. „To będzie święto radości, miłości i solidarności”, zapowiada s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, która wraz z Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej i Wspólnotą Sant'Egidio w Warszawie organizuje to wydarzenie.
zdjecie

Ks. Michał Heller doktorem honoris causa UPJPII

Wybitny uczony i filozof, laureat wielu nagród – w tym Nagrody Templetona oraz Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się w Bibliotece UPJPII, a laudację wygłosiła prof. Alicja Michalik.
zdjecie

„Myśli o wolności…” w normalnej sprzedaży

Wszyscy zainteresowani „Myślami o wolności, władzy i wspólnocie” ks. Józefa Tischnera mogą teraz szukać tej książki w księgarniach albo zamówić ją przez internet. Wybór przygotowany przez Wojciecha Bonowicza ukazał się w kwietniu br., ale do tej pory był dostępny jedynie jako dodatek do „Tygodnika Powszechnego”. Teraz trafia na otwarty rynek.

NEWSLETTER