zdjecie

Humor Tischnera opisany

Ks. Józef Tischner przeszedł do historii nie tylko jako wybitny myśliciel, ale też człowiek obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru. W pamięci wielu ludzi zachowały się jego powiedzonka i anegdoty, których był bohaterem. Ostatnio ukazała się praca naukowa, która korzysta obficie z tego zasobu.
zdjecie

Tischner o rewolucji i wolności

„Spowiedź rewolucjonisty” to jedna z najważniejszych książek ks. Józefa Tischnera – pisze we wstępie do jej nowego wydania Marcin Król. Jednym z jej tematów są motywy ludzkich działań i to, jak idee stają się siłą napędową historii. Publikujemy fragment przedostatniego rozdziału tej książki, zatytułowanego „Wolność i terror”.
zdjecie

Zmarła Katarzyna Wojtkowska

W poniedziałek 1 sierpnia po długiej i trudnej walce z chorobą zmarła Katarzyna Wojtkowska – filozofka, tłumaczka, uczennica ks. Józefa Tischnera. Była m.in. tłumaczką dzieł Abrahama J. Heschela.
zdjecie

Jacek Filek: „Tęsknota za Tischnerem”

„Tęsknota za Tischnerem jest tęsknotą za autorytetem z pozytywną emocją, za pogodną mądrością przeciwstawiającą się celebrowanemu ponuractwu”, pisze na łamach „Gazety Wyborczej” Jacek Filek, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2015 r. Do zabrania głosu sprowokował filozofa opublikowany tydzień wcześniej „wywiad” z Tischnerem autorstwa Piotra Augustyniaka.
zdjecie

Co powiedział papież Franciszek?

„Nie przyszliśmy na świat, aby >>wegetować<<, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad, trwały świat”. Po wizycie papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży pozostało wiele podobnych wypowiedzi. Wszystkie zostały zebrane w książce „Między kanapa a odwagą”.
zdjecie

„Wywiad” z Tischnerem

Filozof Piotr Augustyniak w weekendowym wydaniu „Gazety Wyborczej” (20-21 sierpnia) opublikował artykuł „Polska znicestwiona. Głos dla Tischnera – Co by powiedział, gdyby był z nami”. Artykuł, który ma formę wywiadu – młody filozof formułuje pytania i opinie, a następnie dobiera do nich fragmenty pism ks. Józefa Tischnera – wywołał kontrowersje.
zdjecie

Laureaci Nagrody Tischnera w najnowszym „TP”

„Światowe Dni Młodzieży były wydarzeniem politycznym. W naszej domowej wojnie wszystkich przeciw wszystkim obowiązywało zawieszenie broni. Ale polityka toczyła się cały czas, tyle że na innym poziomie, albo raczej: na innej głębokości”, pisze w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” (nr 34/2016) Michał Łuczewski. Pismo publikuje też interesujący artykuł Pawła Śpiewaka. Obaj autorzy to laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2013 r.
zdjecie

Tischner o wolności i religii

„Czy w historii Europy nie było tak, że religia służyła jako listek figowy? Trzeba to odważnie uciąć. Może trzeba znaleźć inne formy przejawu religijności na zewnątrz? Na przykład polityk, który nie kłamie, który nie obiecuje >>gruszek na wierzbie<<, albo naukowiec, który jest odpowiedzialny za swoją pracę”. Przypominamy kilka refleksji na temat religii z książki „Myśli o wolności…” ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

Tischner na festiwalu rockowym

Tego jeszcze nie było: film dokumentalny „Jego oczami” zostanie pokazany w ramach strefy „City NGO” utworzonej przez Cieszanów Rock Festiwal 2016! Festiwal odbywa się w dniach 18-21 sierpnia. Pokaz filmu i spotkanie z Kazimierzem Tischnerem zaplanowano na piątek 19 sierpnia w cieszanowickim Spichlerzu.
zdjecie

Laureaci Nagrody Tischnera na Literackim Sopocie

Socjolożka i filozofka Karolina Wigura oraz pisarz i reporter Wojciech Jagielski będą gośćmi tegorocznego Literackiego Sopotu. Ta ciesząca się dużym uznaniem impreza – organizowana już po raz piąty – potrwa od 18-21 sierpnia.
zdjecie

„Świat jest piękny i paskudny”

„Ten świat mi się nie podobał, kiedy byłam młoda – i nie podoba mi się do dzisiaj. Oprócz tego, że jest nieprawdopodobnie piękny, to jest parszywy i paskudny”, takimi mocnymi słowami s. Małgorzata Chmielewska rozpoczęła jedną ze swoich konferencji. Zobaczcie!
zdjecie

Nieznany list ks. Tischnera

„Polska jest tako, jakiś jest ty”. Najnowszy numer ukazującego się w USA „Tatrzańskiego Orła” (2/2016) publikuje list, jaki ks. Józef Tischner przysłał do redakcji latem 1988 r. Tischner dziękował w nim za życzliwe słowa pod jego adresem opublikowane na łamach pisma.
zdjecie

Wojciech Jagielski na Zakopiańskim Festiwalu Literackim

W dniach 12-14 sierpnia odbędzie się pierwszy Zakopiański Festiwal Literacki „Pod Tatry tylko z książką”. W sobotę 13 sierpnia z czytelnikami spotka się Wojciech Jagielski, wybitny pisarz i reporter, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2003 r.
zdjecie

Jak kard. Macharski żegnał ks. Tischnera

„Jezus płakał nad nie-ładem, nie-prawem, nienawidzeniem się ludzi, nad niekochaniem miłości. Nad ślepotą i tępotą zaklinowanych myśli i uczuć”, mówił w homilii podczas Mszy pogrzebowej ks. Józefa Tischnera kard. Franciszek Macharski.
zdjecie

„Był człowiekiem dobrym”

„Chodząc po Krakowie, wspierał różnych biedaków, zawsze starszego pana, siedzącego na chodniku u wylotu Sławkowskiej przy Rynku, i grającego na ustnej harmonijce. Mówił: `Ten przynajmniej coś robi`”. Tak kard. Franciszka Macharskiego wspomina ks. Adam Boniecki.
zdjecie

„Wybór ubogich to był wybór jego stylu życia”

„Spróbuję policzyć, ile razy widziałem go w purpurowej sutannie. Może na dziesięć razy się złoży – i tyle. Zawsze czarna sutanna, zawsze najmniejszy ze wszystkich krzyży pektoralnych. Zawsze skromny pierścień. Wszystkie inne rozdał”. Tak zmarłego kard. Franciszka Macharskiego wspominał w homilii wygłoszonej 2 sierpnia bp Grzegorz Ryś.
zdjecie

Pogrzeb kard. Franciszka Macharskiego

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 5 sierpnia o godz. 11 w Katedrze na Wawelu. Ciało Kardynała spocznie w katedralnej krypcie. „Jestem wdzięczny Opatrzności, że dane mi było nawiedzić go podczas niedawnej wizyty w Krakowie”, napisał papież Franciszek w kondolencjach po śmierci kard. Macharskiego.
zdjecie

Zmarł kard. Franciszek Macharski

We wtorek 2 sierpnia nad ranem zmarł kard. Franciszek Macharski. W latach 1979-2005 kierował archidiecezją krakowską. Był gorliwym propagatorem kultu Miłosierdzia Bożego, wspierał też liczne dzieła miłosierdzia. „Krzyk biednych woła. Biednych nie trzeba szukać”, mówił. Jego biskupim zawołaniem były słowa: „Jezu ufam Tobie”. Miał 89 lat.
zdjecie

Siedem słów papieża Franciszka

Bohaterowie służby; Bóg jest naszym fanem; Bóg objawia się w małości; „Emeryci”; Kanapa; Kultura gościnności a kultura odrzucenia; Pisarze – z wystąpień papieskich wygłoszonych podczas zakończonych właśnie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wybraliśmy siedem fragmentów. Zapraszamy do ich lektury z nadzieją, że pomogą nam one lepiej zrozumieć, z jaką propozycją przyjechał do nas papież Franciszek.
zdjecie

Papież Franciszek i miłosierdzie Boga

„Franciszek mówi, że imieniem Boga jest miłość miłosierna. Nasłuchując tego, co Kościół mówi przez ostatnie 50–60 lat, odkrywamy, że to jest właśnie to – że Bóg jest miłością, która jest miłosierna, czyli przekracza granice sprawiedliwości czy wzajemności”, podkreśla bp Grzegorz Ryś. „Miłość miłosierna wyróżnia się tym, że wytrzymuje próbę odrzucenia. Franciszek to świetnie wyczuwa”. Jeżeli jeszcze nie czytaliście książki „Miłosierdzie to imię Boga” – zachęcamy do lektury.

NEWSLETTER