zdjecie

Teologia teatru: „Kształt dialogu według Tischnera”

Piotr Cyrwus, ks. Andrzej Luter i Jacek Żakowski będą gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Teologia teatru” organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Teatr Polski w Warszawie. Tematem spotkania – które zaplanowano na niedzielę 26 marca – będzie Tischnerowska refleksja o dialogu.
zdjecie

II Kieleckie Dni Tischnerowskie

W dniach od 21 do 30 marca już po raz drugi w Kielcach będzie miał miejsce cykl wydarzeń upamiętniających ks. Józefa Tischnera. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Tadeusz Gadacz, o. Jacek Prusak i Jerzy Trela. Organizatorem wydarzeń jest Instytut Kultury Dialogu i Spotkania im. Jana Karskiego.
zdjecie

„Tischner na ekranie” już po raz czwarty

W poniedziałek 20 marca Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie zaprasza na kolejny pokaz materiałów filmowych ze swojego archiwum. Tym razem będzie to spotkanie z Tischnerem komentatorem wydarzeń politycznych i społecznych w latach 90. ub. wieku. Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Ks. Kaczkowski o ks. Tischnerze

„Był taki moment, kiedy dowiedziałem się, że zostało mi kilka tygodni życia. Wtedy bardzo mi pomogły rozważania księdza Tischnera i przemyślenia [psychiatry Viktora] Frankla”, mówi ks. Jan Kaczkowski w rozmowie z Joanna Podsadecką. Zapis rozmowy ukazał się w książce zatytułowanej „Dasz radę”, a z jej współautorką można się będzie spotkać w niedzielę 19 marca w Ludźmierzu.
zdjecie

Waglewski o Tischnerze

Dziś do księgarń w całym kraju trafia książka „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe” – tom rozmów, które z wybitnym gitarzystą, wokalistą i kompozytorem Wojciechem Waglewskim przeprowadził Wojciech Bonowicz. W książce jest także fragment poświęcony ks. Józefowi Tischnerowi.
zdjecie

Medal Brata Alberta dla s. Chmielewskiej

S. Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty Chleb Życia, od wielu lat zajmująca się osobami ubogimi i bezdomnymi, odebrała dziś w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie Medal Św. Brata Alberta. Wręczenie medalu towarzyszyło tradycyjnie finałowi Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”.
zdjecie

Dni Tischnerowskie w Gdańsku – po raz drugi

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zapowiedziało, że w tym roku zorganizuje kolejną edycję Dni Tischnerowskich. Impreza ma się odbyć w dniach 9 i 10 kwietnia.
zdjecie

Ks. Dariusz Piórkowski poprowadzi 14. Rekolekcje Tischnerowskie

Jak już informowaliśmy, tegoroczne Rekolekcje Tischnerowskie w Ludźmierzu odbędą się w dn. 17–19 marca. Ich tematem przewodnim będzie „Wolność chrześcijanina”. Dziś prezentujemy sylwetkę ks. Dariusza Piórkowskiego, jezuity, który będzie głosił rekolekcyjne konferencje.
zdjecie

11. Dni Księdza Tischnera w Starym Sączu

Już po raz jedenasty, w dniach 8-11 marca, odbędą się starosądeckie Dni Księdza Tischnera. Ich gośćmi będą w tym roku filozofowie ks. Jarosław Jagiełło i Antoni Szwed oraz proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Nowym Sączu ks. Dariusz S. Chwastek.
zdjecie

O „Innym” w radiowej Dwójce

W najbliższy wtorek 7 marca o godz. 17.10 w programie „Wybieram Dwójkę” można będzie posłuchać rozmowy Doroty Gacek z Wojciechem Bonowiczem o „Innym” – nowej książce ks. Józefa Tischnera.
zdjecie

Ks. Heller w Krakowie i Sopocie

W niedzielę 12 marca ks. Michał Heller skończy 81 lat. Na jego poprzedni jubileusz ukazał się tom rozmów „Wierzę, żeby rozumieć”. Książka stała się bestsellerem i nadal dobrze się sprzedaje. W dniu urodzin będzie promowana podczas spotkania w kościele św. Jana Kantego w Krakowie. A 31 marca będzie okazja do spotkania z wybitnym filozofem i kosmologiem w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem” – co w najbliższym czasie?

Wykłady Adama Workowskiego i Karola Tarnowskiego, dyskusje o Cezarym Wodzińskim i „Myśleniu dramatycznym” Dobrosława Kota oraz kolejny pokaz z cyklu „Tischner na ekranie” – oto co w najbliższych tygodniach planuje m.in. Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.
zdjecie

Ks. Tischner: „Inność jest wzajemna”

„Inny mieści w sobie paradoks: on jest inny niż ja, a jednak do mnie podobny – podobny w inności i inny w podobieństwie”. Publikujemy trzy fragmenty książki ks. Józefa Tischnera „Inny. Eseje spotkaniu”, która niebawem trafi do księgarń, a którą już można zamawiać w Wydawnictwie Znak.
zdjecie

Dwa spotkania z ks. Bonieckim

W Krakowie (8 marca) i w Warszawie (17 marca) spotka się ze swoimi czytelnikami ks. Adam Boniecki. Wkrótce w księgarniach pojawi się jego nowa książka „Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii”, opublikowana przez Wydawnictwo WAM.
zdjecie

„Poniedziałki z Tischnerem”: Śladami Wielkiej Wojny

Po zimowej przerwie wracają „Poniedziałki z Tischnerem”, organizowane przez Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. W najbliższy poniedziałek 27 lutego będzie można posłuchać wykładu Izabelli Sariusz-Skąpskiej, zatytułowanego „Impresje galicyjskie”. Początek, jak zwykle, o godz. 18.
zdjecie

Niedokończona książka ks. Tischnera

Autor „Filozofii dramatu” zaczął ją pisać w połowie lat 90. Prawdopodobnie miała to być trzecią częścią jego filozoficznego opus magnum. Zachowały się tylko trzy rozdziały. Teraz ukażą się w jednym tomie zatytułowanym „Inny. Eseje o spotkaniu”.
zdjecie

Ks. Heller na scenie świata

W bieżącym roku akademickim Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna organizuje cykl „Wykładów na scenie świata”, do którego zaprasza wybitnych uczonych i intelektualistów, reprezentujących różne dziedziny wiedzy i działalności. W najbliższy poniedziałek 27 lutego gościem PWST będzie ks. Michał Heller.
zdjecie

Vetulani w Rzeszowie

„Dlaczego myślimy i jak mózg może prowadzić nas na manowce?” – taki tytuł nosi wykład, który w poniedziałek 27 lutego wygłosi w Rzeszowie prof. Jerzy Vetulani. Wykład jest częścią cyklu „Wielkie pytania w nauce”, któremu patronuje „Tygodnik Powszechny”, a którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.
zdjecie

O pięknym myśleniu

„Jestem śpiochem potwornym. Więcej śpię, niż myślę”, mówił podczas „Śniadania mistrzów”, zorganizowanego w ramach Festiwalu Kopernika, Karol Tarnowski. Rozmowa o przyzwyczajeniach, filozofii, sztuce i o tym, co to znaczy pięknie myśleć, odbyła się 21 maja 2016 r., a prowadził ją Wojciech Bonowicz.
zdjecie

Duch nie zna granic

„Muszę powiedzieć, że raczej jestem taki sobie, niedopieczony filozof, i nie zasługuję na wielkie race. Więc trochę się czuję zażenowany tym, że ktoś chce świętować, ale jednocześnie przyjmuję to z pokorą. Jak ktoś to robi, to trudno, może mu to sprawia jakąś przyjemność?” Tak o swoim jubileuszu mówi w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” (nr 7/2017) Karol Tarnowski.

NEWSLETTER