Otwarciem wystawy „Odwaga myślenia. Tischner-Kołakowski-Michalski” i konferencją prasową z udziałem Wojciecha Bonowicza i Łukasza Tischnera rozpoczęły się 26 marca w Krakowie przygotowania do tegorocznych 14. Dni Tischnerowskich (23-26 kwietnia). Przez najbliższe tygodnie w kilku punktach miasta działać będzie Strefa Tischnera, w której odbywać się będą spotkania, dyskusje, lekcje i warsztaty filozoficzne dla dzieci.

Odwaga myślenia to przewodni temat tegorocznych Dni. „Praca myślenia wiąże się z ryzykiem”, pisał ks. Józef Tischner. „O wiele bezpieczniej jest utrwalać istniejące złudzenia niż je rozpraszać”. Organizatorzy postanowili tym razem obok dzieła Tischnera przypomnieć też myśl jego dwóch filozoficznych przyjaciół: Leszka Kołakowskiego i Krzysztofa Michalskiego. W czwartek 24 kwietnia odbędzie się sesja naukowa „Między sceptycyzmem a nadzieją” poświęcona Kołakowskiemu i Tischnerowi, a w piątek 25 kwietnia – dyskusja o ostatniej książce Michalskiego „Eseje o Bogu i śmierci”. Filozofowie ci przypomniani zostaną także podczas „Lekcji czytania” organizowanych wspólnie z „Tygodnikiem Powszechnym” (15 i 23 kwietnia) oraz przeglądu filmów, który poprowadzi Wojciech Bonowicz (25 kwietnia).
Gościem głównym tegorocznych Dni Tischnerowskich będzie wybitna francuska filozofka i pisarka Chantal Delsol. Członkini Akademii Francuskiej, profesor Uniwersytetu Marne-la-Vallée, jest ceniona szczególnie za swe eseje z historii idei i z antropologii filozoficznej. W Polsce ukazały się m.in. jej książki „Esej o człowieku późnej nowoczesności” (2003) i „Czym jest człowiek? Kurs antropologii dla niewtajemniczonych” (2011). Chantal Delsol wygłosi główny wykład z cyklu Colloquia Tischneriana, a także weźmie udział w tradycyjnej „Jaskini filozofów” (24 kwietnia).
Bohaterem tegorocznych Dni będzie też Jan Paweł II. W ramach „Czytania Tischnera” usłyszymy jeden z esejów patrona Dni inspirowany myślą papieża w wykonaniu Aleksandra Fabisiaka (25 kwietnia). Esej pochodzi z książki ks. Tischnera „Idąc przez puste Błonia” (Znak), której nowe wydanie zaprezentowano podczas konferencji. O samej książce więcej będzie się można dowiedzieć podczas spotkania organizowanego w Strefie Tischnera we wtorek 1 kwietnia (g. 18, De Revolutionibus Books&Cafe, ul. Bracka 14).
Podczas Dni Tischnerowskich wręczona zostanie po raz czternasty Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera (23 kwietnia). Jej tegorocznych laureatów poznamy 14 kwietnia.
Ostatni dzień 14. Dni Tischnerowskich (26 kwietnia) oddany został, podobnie jak podczas dwóch ostatnich edycji Dni, Stowarzyszeniu „Drogami Tischnera”, które zaprasza na spotkanie muzyczno-teatralne „Na Tischnerowską nutę”.
Głównym organizatorem tegorocznych Dni jest Znak. Więcej informacji o pozostałych organizatorach i sojusznikach oraz o wydarzeniach w Strefie Tischnera i 14. Dniach Tischnerowskich będzie można znaleźć na naszej stronie oraz na profilu „Dni Tischnerowskie na FB.